A trendi megoldás csökkent hatásfokot eredményez

Szökik a meleg? 7+1 tipp, hogyan csökkentsd fűtésszámládat

A régi szép időkben, amikor a fűtésárak normális intervallumban mozogtak, a 25 °C-os lakásban télen még rövidujjúban rohangálhattál. Ma a túlfűtött lakás könnyelműség, amellett egészségtelen is. Hogy mi az ideális hőmérséklet? A nappalit és a dolgozószobát elég 20-21 °C-ra felfűtened, éjszaka a hálóban pedig a 18-19 °C körüli hőmérséklet a megfelelő. A fürdőszobába 24-25 °C a kívánatos, de nem folyamatosan. Ezt a meleget időszakos helyi fűtéssel állítsd elő, e célra egy elektromos hősugárzó a legolcsóbb megoldás. Most, hogy tudod, mi az optimális hőmérséklet, lássuk, hogy veheted elejét annak, hogy megszökjön a meleg.

1. Párologtass!

A hőmérsékleten kívül a levegő páratartalma határozza meg lakásod klímáját és hőérzetedet. A cél, hogy a lakás relatív páratartalma legalább 50 százalékos legyen. Jó, ha ez viszonylag alacsony hőmérséklet (18-20 °C) mellett valósul meg. Ha a levegő páratartalma magasabb, az alacsonyabb hőmérsékletet is melegebbnek érzed.

2. Akadálymentesíts!

Tedd akadálymentessé a radiátort: ne pakolj a tetejére, hisz a kifúvó nyílások letakarásával lassul a hőleadás, ráadásul a radiátor arányaiban több hőt fog leadni a fal felőli részen, ami nem cél.

3. Terelj!

Ha teheted, szerelj polcot a radiátor fölé 10-15 cm távolságban. A polc ezen a helyen és ilyen magasságban légterelőként működik, így a meleg az ablak helyett a szoba felé áramlik majd.

4. Hagyj helyet a hőnek!

Növeli a fűtés teljesítményét, ha a fűtőtest körül megfelelő szabad területet hagysz, vagyis a meleg útját nem zárod el azzal, hogy mindenféle bútort elétolsz. A radiátor ne legyenek eltakarva függönnyel sem. A padlófűtés is csak akkor érvényesül igazán, ha a földre nem teszel vastag szőnyeget.

5. Álarc nélkül

Nem jó ötlet, ha nem túl szép radiátorodat vagy konvektorodat esztétikai megfontolásból álcázni próbálod. Minden álcázó burok, rács és egyéb áttört felületű szerkezeti elem csökkenti a hőleadó berendezések hatásfokát, mert gátolja a levegő szabad áramlását, ily módon pedig a hősugárzást.

6. Függönyözz, ha kell!

A huzatos bejárati ajtók hőveszteségét egyszerűen és számottevően csökkentheted egy az ajtó elé belülről fél-egy méter távolságra felszerelt vastag, szinte zsilipként működő függönnyel.

7. Használd a napsütést!

Napsütéses időben húzd fel a redőnyöket, így felmelegszenek az ablakok, ezáltal valamelyest a lakás is. Naplemente után azonban ismét árnyékold be szobádat, ugyanis a lehűlt ablakok a szobát is hűtik.

8. Cúgfogóval a hideg ellen

A dupla ablakok közé vagy elé tett hosszúkás párna, az úgynevezett cúgfogó megszünteti az ablakok alatt behúzódó hideget, így kevésbé kell felfűtened a szobát. Ezek a sokszor mókás párnák nemcsak az ablak aljához tehetők, de az ablak tetejéhez is függeszthetők.

A levegő páratartalma határozza meg a lakásod klímáját és a hőérzetedet

A levegő páratartalma határozza meg a lakásod klímáját és a hőérzetedet

Tudtad-e, hogy…

  • amennyiben a szobák hőmérsékletét egy fokkal csökkented, máris 7-8 százalékkal kevesebb energiát fogyasztasz?
  • azért sem jó a túlfűtött lakás, mert a bacilusok és a vírusok a melegben szaporodnak a legjobban? n

Forrás: www.her-indoors.com, www.sharperimage.com

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.