
Ahol minden négyzetméter számít
Kevés dolog tud annyira inspiráló lenni, mint egy új kezdet lehetősége – még akkor is, ha ez mindössze 37 négyzetméteren történik. Judit, aki kétgyermekes édesanya és négyszeres nagymama, saját maga tervezte meg és vezényelte le kazincbarcikai lakása teljes átalakítását.
A harmadik emeleti, napfényes otthon első látásra belopta magát a szívébe – elsősorban fekvésének köszönhetően. „Szinte egész nap besüt a nap, ez már az első megtekintésnél meggyőzött. A természetes fény számomra alapfeltétel volt.” – meséli.
De az igazi varázslat csak ezután következett.
A FELÚJÍTÁS ELŐTTI ÁLLAPOT

Galéria / 7 kép
Amikor a konyha új helyre költözik
Az eredeti alaprajz radikális áttervezést kívánt – és Judit nem félt meghozni a nagy döntéseket. A legnagyobb változást a konyha teljes áthelyezése jelentette, amihez falbontásokra és komoly gépészeti módosításokra volt szükség.
„A konyhát az erkélyes szobába költöztettem, ehhez viszont a vízelvezetést egy átemelő szivattyúval kellett megoldani, ami a plafonig emeli a vizet, majd az eredeti csőrendszerbe vezeti vissza” – veszi sorra Judit a főbb lépéseket. A víz bevezetését az álmennyezet rejtette el, ahogy a szellőzőcsövek és kábelek is diszkréten eltűnnek a kialakított mennyezeti sávban.
Az áthelyezés lehetővé tette, hogy a félszoba funkciója is megváltozzon, és hogy az előszoba szorosabban kapcsolódjon az új térkoncepcióhoz.
A FELÚJÍTÁS KÖZBEN

Galéria / 12 kép
Téralkotás kompromisszumok nélkül
A hálószobát Judit úgy tervezte meg, hogy az ágy körbejárható legyen – egy apró, mégis életminőséget befolyásoló részlet. A csövek a gardróbszekrény mögött futnak, így semmi sem zavarja a letisztult látványt. „Nem szerettem volna falhoz tolt ágyat. Fontos volt, hogy a háló is kényelmes és könnyen használható legyen, nem csak esztétikus.”
Az apró, mégis kihívásokkal teli előszoba külön projektként kezelendő: itt kapott helyet a mosógép, melynek fölé egy rejtett tárolórendszert alakított ki. „A mosógép fölött elrejtettem az állóporszívót, ruhaszárítót, vasalódeszkát, felmosóvödröt, partvist, porolót és egy lavórt is. Ez volt az egyik legnagyobb fejtörés – és most az egyik legpraktikusabb pontja a lakásnak.”
ÍGY TAKARTÁK EL A CSÖVEKET

Galéria / 8 kép
A felújítás, ahol minden részlet személyes
Bár a lakás jó állapotban volt, Judit ízlése mást kívánt. Így teljes felújítás vette kezdetét, mely 6 héten át tartott. A komolyabb munkálatokat – elektromos hálózat bővítése, vízelvezetés átalakítása, aljzatkiegyenlítés, laminált padló lerakása – szakemberek végezték, de sok mindenhez ő is hozzátett: a TV-fal például saját és barátja közös munkája.
„A tapéták eltávolítása, glettelés, festés mind olyan lépések voltak, amelyekkel egy megbízható csapat foglalkozott, de minden döntést én hoztam meg. A gardróbot és a konyhabútort asztalos készítette, teljesen az igényeimre szabva.”
A fürdőszoba ugyan megúszta a teljes felújítást, de új csaptelepet és tükröt kapott. Később klíma, szúnyogháló és redőny is került a lakásba – hogy még élhetőbb legyen az összhatás.
Egyedül, de nem egyedül
„Minden nap büszke vagyok arra, hogy ezt egyedül vittem véghez. Én vásároltam meg a lakást, én terveztem meg, és én is szerveztem meg minden munkát” – mondja Judit határozottan, mégis szerényen.
Bár a lakás apró, nincs benne semmi kisstílű: minden részlete arról árulkodik, hogy valaki valóban otthont akart teremteni, nem csak négy falat berendezni.
És hogy mi a titok? Talán az, amit Judit már régóta érez magában: a lakberendezés nemcsak hobbi számára, hanem örömforrás – és most már egy életre szóló sikerélmény is.
A CSODÁS VÉGEREDMÉNY

Galéria / 10 kép