Forrás: Getty

A por apró, levegőben lebegő részecskékből áll – például bőrsejtekből, állatszőrből, textilszálakból, pollenekből, földből és homokból. Gyakorlatilag bármi a lakásban (és azon kívül is) hozzájárulhat a por lerakódásához a bútorokon, polcokon, szőnyegeken és kárpitokon. Ezért is tűnhet lehetetlennek teljesen megszabadulni tőle, pedig esztétikai és egészségügyi szempontból is fontos lenne.
Bár teljesen soha nem tudod megakadályozni a por kialakulását, ha megérted az okait és a nem is feltétlenül egyértelmű kiváltó tényezőket, sokkal könnyebben kezelheted a helyzetet. Nézzük, miért lehet olyan poros az otthonod, és hogyan szabadulhatsz meg tőle hatékonyan.
1. Nem porszívózol és portalanítasz elég gyakran
Lehet, hogy nyilvánvalónak tűnik, de ha napokig vagy hetekig halogatod a takarítást, a por csak halmozódik. Hetente egyszer porszívózd ki a szőnyegeket, és töröld le a bútorokat. Az alaposabb portalanítást – például a lámpákat és a redőnyöket illetően – havonta egyszer érdemes elvégezni. Három-hat havonta pedig mozdítsd el a bútorokat, porszívózd ki a matracokat, és mosd ki a párnákat és paplanokat.
Egy jó tipp: cseréld le a tollseprűt (ami csak szétteríti a port) egy enyhén nedves mikroszálas kendőre vagy egy antisztatikus portörlőre, amely ténylegesen összegyűjti a porszemcséket.
2. Nem tartod karban a szellőzőrendszert
A fűtő- és légkondicionáló rendszerek karbantartása nemcsak a por mennyiségét csökkenti, de az energiahatékonyságot is javítja. A mennyezeti vagy padlóventilátorokat rendszeresen portalanítsd puha kefés porszívófejjel vagy mikroszálas törlőkendővel. Nedves ronggyal is áttörölheted a szellőzőnyílásokat.
Ne feledd rendszeresen cserélni a légszűrőket a kazánban, klímában vagy légkezelő egységekben! Ha koszosak vagy eltömődtek, mindenképp cseréld őket – de legfeljebb háromhavonta.
3. Huzatosak az ablakaid és ajtóid
A huzatos nyílászárók nemcsak az energiaszámlát növelik, de a port is beengedik a lakásba. Ellenőrizd az ajtók és ablakok tömítéseit úgy, hogy sötétben elemlámpával világítasz rájuk. Ha a másik oldalon átszűrődik a fény, ott rés van.
A kisebb, 6 mm-nél vékonyabb réseket szilikonos tömítőanyaggal is kijavíthatod. A nagyobb, 6 mm és 7,5 cm közötti hézagokhoz szóróhab vagy szigetelőanyag szükséges. Az ajtók aljánál használhatsz huzatfogó párnákat is, hogy megakadályozd a por beáramlását.
4. Cipővel jársz a lakásban
A cipőtalpak rengeteg koszt és baktériumot hordoznak. Gondolj csak bele, mennyi port, fűdarabot, falevelet és egyéb szennyeződést vihetsz be így az otthonodba. A legegyszerűbb módja a por csökkentésének, ha a cipődet mindig leveszed, mielőtt belépsz a lakásba.
5. Háziállatod van
A házi kedvencek szőre és hámrétege (az apró bőrpikkelyek miatt) jelentős porforrás lehet. A megoldás? Rendszeresen fürdesd és fésüld át a bundáját! Érdemes beszerezni egy HEPA-filteres porszívót is, amelyet kifejezetten az állatszőr eltávolítására terveztek.
Tisztítsd meg rendszeresen a kisállat fekhelyét is. Szórd be szódabikarbónával, hagyd állni 15 percig, majd alaposan porszívózd ki.
6. Rossz a levegő minősége az otthonodban
A por gyorsabban felhalmozódik, ha a levegő nem mozog megfelelően. A mennyezeti ventilátorok segíthetnek, de győződj meg róla, hogy a lapátjaikat is rendszeresen letörlöd. Egy minőségi HEPA-szűrős légtisztító szintén hatékonyan csökkentheti a por mennyiségét. Amikor az időjárás engedi, szellőztess rendszeresen, hogy friss levegő jusson a lakásba.
7. Túl sok porfogó dekoráció van a lakásban
A zsúfolt polcok, vázák, gyertyák és könyvek remek búvóhelyet nyújtanak a pornak. Minél több tárgy van kint, annál nehezebb alaposan kitakarítani, így a por egyre jobban felhalmozódik. Emellett a sok dekoráció akadályozhatja a levegő áramlását is, ami még több port csapdába ejt.
Használj antisztatikus portörlőt vagy egy tiszta, természetes sörtéjű ecsetet (például egy sminkecsetet), hogy a szűk résekből is eltávolíthasd a port, mielőtt áttörlöd egy mikroszálas kendővel.
Ha ezeket a lépéseket követed, jelentősen csökkentheted a por mennyiségét az otthonodban, és sokkal tisztább, frissebb környezetet teremthetsz magadnak!