Forrás: Europress

Tuti tippek lakáskereséshez – 5 tanács, hogy a legjobbat válaszd!

Ha a saját lakásodat keresed, akkor a legjobb ingatlanos te magad vagy. Még a legelhivatottabb ingatlanközvetítő szakember sem fogja olyan meggyőződéssel és vággyal kutatni álmaid lakását, mint te magad. No meg a pénzügyeidre is te figyelsz a legjobban. Íme, a legjobb tippek lakáskereséshez.

1. Tisztázzuk a prioritásokat

Mint minden folyamatban, itt is nagyon fontos a kezdő lépés. Üljünk le a családunkkal, és próbáljuk meg átbeszélni, hogy mik a legfőbb prioritásaink. Ezeket vegyük végig alaposan, írjuk fel őket, és helyezzük sorrendbe, osztályozzuk őket. A legfőbb kérdések: helyileg merre képzeljük el álmaink lakását, mennyit tudunk rá szánni, mekkora alapterületű legyen, miből készüljön a lakás, legyen-e benne lift stb. Bármi fontos lehet, amit annak gondolunk. Az összeírás során biztos, hogy ütköznek majd a kívánalmak, de próbáljunk meg közös nevezőre jutni, oly módon, hogy mindenki vágyálma teljesüljön a realitás keretein belül. Vegyük végig azokat a szempontokat is, melyekből semmi áron nem szeretnénk engedni. Kell, hogy tudjuk, hogy mit szeretnék. Rengeteg hatás és inger fog minket érni a keresés közben, számtalan olyan otthonba fogunk hirtelenjében beleszeretni, amit egyébként nem is akartunk, vagy legalábbis nem olyat szerettünk volna eredetileg. Ha az elején megvannak az elképzeléseink, abból könnyebb engedni, mint folyamatosan a kínálathoz igazodni.

2. Gondolkozzunk befektetői szemmel

Egy otthonvásárlásnál könnyű elcsábulni. Mindig egy kicsit jobbat, egy kicsit nagyobbat, mint ami indokolt, vagy amit éppenséggel megengedhetünk magunkat. Ilyenkor a szívünk után megyünk, és nem feltétlenül döntünk racionálisan. Nem szeretnénk azt mondani, hogy az érzelmi szempontot ki kell zárni, de néha bizony érdemes pénzügyi, befektetési felelősséggel tekinteni a vásárlásra. Vegyük például a fővárost: nagyon sok szépen fejlődő területe (pl. XI., XIII., XIV. kerület) van Budapestnek, ahol igazán divatos lakást vásárolni, de lássuk be, hogy az itteni ingatlan robbanás bizony a pénztárcánkból is sokat elemel. Ezekért a lakásokért jóval többet kell fizetni – talán többet is, mint amit érnek. De ha egy kicsit tágítjuk a szemléletünket földrajzi értelemben, jobb vásárt is csinálhatunk, mint gondolnánk. A lakások szempontjából eddig kevésbé fejlett kerületek magukban hordozzák azt, hogy a befektetésünkön nagyobb pénzt is nyerhetünk. Egy alacsonyabb m2 átlagárral rendelkező terület előtt nagyobb haszonszerzési lehetőség van a későbbi eladás során, mint ahol már eleve emelt árakon tudunk csak vásárolni. Nézzünk körül alaposan, vannak kerületek, ahol már féláron is találhatunk eladó lakásokat. Aztán a megspórolt pénzből vehetünk akár egy nagyobbat.

3. Legyünk körültekintőek

Szenteljünk arra figyelmet, hogy ne csak a hallomások, a múlt és jelenbeli tapasztalatok alapján döntsünk. Járjunk utána, keressük és kutassuk az elérhető dokumentumokat, híreket, és nézzük meg mit ígér a környék jövője. Mik az önkormányzat tervei a jövőt illetően (nézzük meg a településrendezési terveket), vagy milyen környékbeli fejlesztések, közlekedésfejlesztési programok indulnak, amik befolyásolni tudják a lakásunk értékét.

4. Dokumentáljunk

Ha van pár ígéretesnek mutatkozó ház/lakás, akkor csináljunk azokból egy listát, pró és kontra jelölve azoknak a jellemzőit. Gyűjtsük össze a szerzett információkat, a vizsgálati szempontok szerint csináljunk egy valóságos adatbázist, ez meg fogja könnyíteni az objektív döntéshozást. Mielőtt még megnéznénk személyesen a kiválasztott otthonokat, járjuk alaposan körbe az interneten fellelhető utcaképes nézet segítségével – ez egy fillérbe sem kerül, de hasznos információkra derülhet fény. Fedezzük fel a környékbeli boltokat, közszolgáltatókat, óvodákat, iskolákat. Írjuk fel az első személyes megérzéseinket, később ezek torzulhatnak, de mindig fontos az első benyomás.

5. Hasonlítsunk

A megfelelő keresés és a későbbi döntés alapja a megfelelő piaci információ: tudjuk azt, hogy mit és mennyiért lehet venni, legyen elképzelésünk a realitásokról. Ha helyesen mérjük fel a piacot, jobb és megfontoltabb döntést fogunk tudni hozni. Nem kell túlzásba vinni, de olvassunk lakáspiaci híreket, hiszen azokból kiolvashatóak a fejlődési irányok.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.