Forrás: Getty

A citromlé kiváló természetes tisztítószer: segít eltüntetni a naptejfoltokat és semlegesíti a vágódeszkán megmaradt erős szagokat, például a hagyma és a fokhagyma illatát. Azonban nem minden anyag bírja jól a savas hatását, és soha, semmilyen körülmények között nem szabad klóros fehérítővel keverni, mert mérgező gázok szabadulhatnak fel.
Annak érdekében, hogy elkerüld a károsodást – vagy még rosszabbat –, érdemes tudni, hogy mely háztartási tárgyak nem bírják a citromot. Egyesek talán meglepőek is lesznek!
1. Fehérítő
A klóros fehérítő és a citromlé (vagy bármilyen savas anyag) keverése veszélyes kémiai reakciót indít el, amely toxikus klórgázt hoz létre. Talán már hallottad, hogy ecettel sem szabad keverni a fehérítőt – ez a szabály a citromlére is érvényes. Soha ne keverd össze a citromlevet klóros fehérítővel vagy bármilyen fehérítőt tartalmazó termékkel!
2. Természetes kőfelületek
A márvány, a gránit, a pala és más természetes kőfelületek érzékenyek a citromlé savasságára. Ha citromlé kerül rájuk, az kémiai reakciót indíthat el, amely pórusokat és marásokat hozhat létre a felületen, károsítva annak szerkezetét és megjelenését.
3. Keményfa padlók
A citromlé képes roncsolni a keményfa padlók védőrétegét, ami miatt azok mattá és sérülékennyé válnak. Ha véletlenül citromlevet öntesz a padlóra, azonnal töröld fel, hogy minimálisra csökkentsd a savas hatást.
4. Sárgaréz bevonatú tárgyak
A tömör sárgaréz polírozható citromlével, de a sárgaréz bevonatú tárgyakat soha ne tisztítsd vele, mert korrodálódhatnak. Ha nem vagy biztos benne, hogy egy tárgy tömör sárgarézből készült-e, végezz egy egyszerű tesztet: tarts egy mágnest a felülethez. Ha nem tapad rá, akkor valódi sárgaréz, ha viszont vonzza, akkor csak bevonat, és nem szabad citrommal tisztítani.
5. Sötét vagy élénk színű ruhák
A citromlé természetes fehérítő hatású, ezért a sötét és élénk színű ruhákra cseppenve fakulást vagy foltosodást okozhat. Ha folteltávolításra van szükséged, inkább egy speciális mosószert használj.
6. Elektronikai kijelzők
A citromlé savassága korrodálhatja a telefonok, tabletek, laptopok és televíziók kijelzőjét. Ráadásul csíkos, foltos hatást hagy maga után. Ha tisztítani szeretnéd ezeket az eszközöket, használj egyenlő arányban kevert izopropil-alkoholt és vizet egy mikroszálas kendővel.
7. Öntöttvas serpenyők
Az öntöttvas edényeknél kulcsfontosságú, hogy megőrizzék a „seasoning” rétegüket, amely megvédi az edényt a rozsdásodástól, és segít az ételek könnyebb sütésében. A citromsav azonban eltávolíthatja ezt a réteget, ezért inkább durva sóval és meleg vízzel tisztítsd a serpenyőt, majd töröld szárazra és kend be egy vékony olajréteggel.
8. Finom szövetek
Nemcsak a sötét ruháknál, a kényes anyagoknál is kerülendő a citromlé használata. Az erős savak ugyanis meggyengíthetik a szálakat, így a selyem, gyapjú és egyéb érzékeny textíliák könnyen károsodhatnak. A legjobb, ha mindig a gyártó által javasolt tisztítási módot követed.
Összegzés
A citrom kiváló természetes tisztítószer, de nem mindenhez ideális. Ha szeretnéd elkerülni a károsodást, tartsd távol az alábbiaktól: klóros fehérítő, természetes kő, keményfa padló, sárgaréz bevonat, sötét vagy élénk színű ruhák, elektronikai kijelzők, öntöttvas serpenyők és finom textíliák. Ha bizonytalan vagy, inkább használj kíméletesebb tisztítószereket!