Forrás: Getty
Mikor érkezik el a csere ideje?
A teljes tető cseréje abban az esetben szükséges, ha az építése során használt anyagoknak hamarosan lejár az élettartamuk, ilyenkor ugyanis akár a házban is keletkezhetnek különféle károk, melyeket a beázás okozhat. A hagyományos cseréptetők 80-100 évet bírnak, míg a betoncseréppel fedett tetőknek 60-80 év az élettartamuk. Természetesen nem hagyatkozhatunk csak ezekre a számokra, hiszen sok más tényező befolyásolhatja azt az időpontot, amikor új tetőre van szükségünk. Ilyen például a ház elhelyezkedése, a rendszeres karbantartás megléte vagy hiánya, illetve a fedőanyag állapota. Egy árnyékos helyen található ház esetében például problémát okozhat, ha a nap nem tudja megszárítani a cserepeket, így azok állandóan nedvesek, aminek következtében moha keletkezik. Ilyen esetben az is előfordulhat, hogy már 40 év után szükségessé válik a csere.
Tipp 1 – Nézessük át a tetőt
Mielőtt azonnal tetőcserére adjuk a fejünket, előbb hívjunk egy szakembert, aki pontosan meg tudja állapítani, mit kell egyáltalán cserélni. Ő pontosan tudni fogja, hogy milyen állapotban van a tető szerkezete, a cserepek, a ház és a szigetelés…
Tipp 2 – Csak profi szakembert engedjünk a tetőre
Egy tetőcseréhez szakemberekre lesz szükségünk, akik minőségi és alapos munkát végeznek. Tipikusan olyan felújítási munkálat ez, melyen nem éri meg spórolni (sem az anyagok minőségén, sem a szakértelmen), mert idővel a sokszorosát fizethetjük rá ennek.
Tipp 3 – Azbeszt eltávolítása
A régi házakban még gyakran található azbeszt, ilyen esetben mindenféleképpen ajánlott a tetőcsere, hiszen köztudottan egészségkárosító hatása van ennek az anyagnak, így jobb minél előbb megszabadulni tőle. Ehhez szakemberekre lesz szükségünk, akik speciális védőfelszerelésben szabadítják meg a tetőt az azbeszttől.
Tipp 4 – Időjárás- és viharálló legyen
Ha már tetőcserére adjuk a fejünket, akkor az új tetőnket úgy alakíttassuk ki, hogy az kibírja az egyre erősödő szélviharokat. Erre szuper megoldást jelentenek a viharkapcsok, melyek a cserepek biztonságos, viharálló rögzítéséhez használhatók. Ezeket a szél szívóhatásának kitett részekhez javasolt beépíteni.