A fű megfelelő gondozása ősszel azért annyira fontos, hogy a gyep jól átvészelje a telet, és jövőre is szép legyen. Ha nem foglalkozunk ezzel, akkor tavasszal rengeteg lesz a barna folt, és megjelenik a moha a fűszálak között. Ennek elkerülésére az alábbi teendőket kell beiktatnunk.
A lehullott falevelek eltávolítása
Ahhoz, hogy a fű az utolsó fűnyírásig szépen nőjön, fényre és levegőre van szüksége. Ezért annyira fontos, hogy mindig – legalább hetente egyszer – összeszedjük a lehullott faleveleket és gyümölcsöket. Ezzel a moha elszaporodását is megakadályozzuk.
Tipp!
Ha nincs kedvünk állandóan gereblyézni, akkor szedjük össze a fűnyíróval a leveleket. Ehhez állítsuk magasra a fűnyírót, és menjünk át vele a leveleken. Ennek a módszernek van egy további pozitívuma: a felaprított leveleket rászórhatjuk a komposztra.
Moha eltávolítása
Mielőtt téli álmomra szenderülne a gyep, meg kell szabadítanunk a mohától és a gaztól. Erre a feladatra hívjunk segítségül egy fűszellőztetőt. Arra azonban figyeljünk, hogy a kések ne menjenek túl mélyre, nehogy kárt tegyenek a fűszálak gyökereiben.
Fűmagok elvetése
A fűszellőztetés után lesz egy-két hely, ahova ajánlott ismét fűmagot vetni, ellenkező esetben ott lyukas marad a gyep. Erre a célra lehet kapni speciális fűmagot, melyek egy tápanyagréteggel vannak bevonva, így azonnal megkapják az összes szükséges anyagot. Sőt mi több, a madarak ennek köszönhetően nem eszik meg a fűmagokat, melyek sokkal nehezebbek is, így a szél sem tudja olyan könnyen elfújni azokat.
Őszi trágya
Tápanyagra természetesen minden fűszálnak szüksége van. Erre a célra is egy speciális őszi trágyát ajánlott használnunk, aminek alacsony a nitrogéntartalma, így nem serkenti nagymértékben a fűszálak növekedését. Ezen kívül azonban fontos, hogy magas legyen a káliumtartalma, hogy megvédje a fűszálakat a fagytól.
Utolsó fűnyírás ideje
Ennek a pontos időpontja nagyban függ az időjárástól, ugyanis a hideg beköszöntével már nem nő a fű. Ez általában október közepén vagy a hónap második felében következik be, így még ez előtt ajánlott még egyszer utoljára elővenni a fűnyírót. Arra mindig figyeljünk, hogy 4-5 cm-nél ne legyenek se rövidebbek, se hosszabbak a fűszálak. Ha túl hosszúak, akkor a hó lenyomja azokat, ami kedvez a gombák növekedésének.