Lakásvásárláson töröd a fejed? Ezt a 7 kérdést mindenképpen tedd fel magadnak, mielőtt döntesz

Mert ki ne szeretne saját lakásban élni? De ne feledkezzünk el arról, hogy egy ingatlan-vásárlás rendkívül felelősségteljes döntés, aminek következményeit akár évtizedekig is viseljük. Éppen ezért igényel alapos megfontolást és körüljárást a kérdéskör, mielőtt aláírásunkkal ellátnánk az adás-vételi szerződést. Nem csupán mentálisan, de pénzügyileg is fel kell nőni a feladathoz, és valódi indokokat kell tudnunk felsorakoztatni a vásárlás mellett.

Azt a 7 legfontosabb kérdést gyűjtöttük össze az alábbiakban, melyeket lakásvásárlás előtt mindenkinek meg kell fogalmaznia önmaga irányába. Fontos, hogy ezekre a kérdésekre magabiztos és egyértelmű választ adjunk, ahogy az is, hogy ezen válaszok többsége egy irányba tartson. Ha ez az irány a lakáspiac felé mutat, nincs okunk tovább hezitálni.

1. kérdés: Megengedhetem magamnak?

Mielőtt bármilyen komolyabb tervezgetésbe fognál, vedd górcső alá pénzügyi helyzeted, hogy megtudd, készen állsz-e egy ilyen kaliberű beruházásra. Járj utána a hitellehetőségeknek, kalkulátor segítségével becsüld meg, egy esetleges kölcsön mekkora kiadást jelentene hosszú távon, és vesd össze mindezt az aktuális metakarításoddal.

2. kérdés: a járulékos költségekre is fel vagyok készülve?

Egy házvásárlás messze nem csupán a ház vételárával csökkenti a megtakarításunkat. Ott vannak még a különböző illetékek, eljárási díjak és ügyvédi költségek, melyek együttesen igen jelentős összegre rúghatnak. Az új lakás esetleges felújítási munkálatairól és az új bútorok beszerzéséről már nem is beszélve. Készíts egy listát, és igyekezz megbecsülni minden esetlegesen felmerülő költséget.

3. kérdés: van vésztartalékom?

Egy saját lakás nagy felelősséggel jár. Itt már nincs főbérlő, akire rácsörög az ember, ha csőtörés van a fürdőben, vagy festésre érett a konyha. Saját ingatlanban mindezt az ember saját zsebből fedezi. Éppen ezért fontos, hogy a vásárláshoz kapcsolódó egyszeri kiadásokon túl a váratlanul felmerülő költségek fedezetére is legyen vésztartalékunk.

4. kérdés: szeretnék egy helyen élni huzamosabb ideig?

A saját ingatlan egyet jelent a letelepedéssel. Ha nem tetszik az időjárás, kellemetlenek a szomszédok, hangos az utca vagy rossz a buszközlekedés, egyetlen dolgot tehetsz. Alkalmazkodsz. Kész vagy erre?

5. kérdés: lesz időm azokra a dolgokra, amiket egy háztulajdonosnak kell megtennie?

Így a kisebb-nagyobb renoválási munkálatok, a szezonális ház körüli teendők vagy az éves nagytakarítás (amit egy albérletben még könnyen megspóroltál) kivétel nélkül mind a te feladataid lesznek a saját házadban.

6. kérdés: befektetésként szeretném megvásárolni az ingatlant?

Ha nem vagy otthon annyira a befektetésekben, de a kiszemelt ingatlannal megtakarításodat (is) szeretnéd kamatoztatni, ne feledkezz meg az inflációról, ami az elkövetkező évtizedekben hatással lesz a a vagyonod értékére. Inkább kérd ki szakember tanácsát, aki megbízható válaszokat tud adni a befektetési célú lakásvásárlások megtérülésével kapcsolatos kérdésekre.

7. kérdés: valóban akarok lakást venni?

Ahogy már említettük is, a legtöbben szeretnénk saját lakásban élni. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy Te is igazán erre vágysz. A lehetőségeidet, valamint a saját lakással járó előnyöket és hátrányokat tiszta fejjel mérlegelve válaszold meg magadnak a legőszintébben a kérdést. Ha ezen az egy ponton piros lámpát kap a vállalkozás, az bőven elég ahhoz, hogy a tervet egy időre pihentesd.

>>Ezek után hogy látod? A lakásvásárlás a jó döntés?<<<

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.