Forrás: Getty

Lakáshitel kiváltása – Milyen esetekben nincs rá mód?

Ingatlanvásárlás során a legtöbb esetben szükség van hitelfelvételre, hiszen az emberek többsége másképp nem tudja kifizetni a vételárat. Pár év elteltével azonban szóba kerülhet a lakáshitel kiváltása is, amit viszont csak abban az esetben ajánlott megtenni, ha ezzel olcsóbb vagy más szempontból előnyös lehetőségekhez jutunk.

Annak ellenére, hogy számos pozitívuma lehet a lakáshitel kiváltásának, nagyon jól át kell gondolni, hiszen az új szerződés már más típusú lesz – például kiváltó- vagy adósságrendező hitel. Ezeknek pedig nem csak a nevük, hanem a jogi hátterük is eltérő a lakáshiteléhez képest.

Lakáshitel kiváltása

Mikor nem lehetséges a kiváltás?

Amennyiben mégis úgy döntünk, hogy kiváltjuk a lakáshitelünket, akkor sem biztos, hogy ezt meg tudjuk tenni, ugyanis ennek a lehetőségnek is megvannak a maga feltételei, melyeknek, ha nem felelünk meg, akkor a bank nem fogja engedélyezni a kiváltást. Amennyiben rendszeresen minimum 10 napos késedelemmel fizetjük a törlesztőrészletet, akkor általában a bankok már nem hajlandóak azt kiváltani, ha pedig 30 napos késéssel fizetjük, akkor biztosra vehetjük, hogy a pénzintézetek elutasítják a kiváltási szándékunkat. Szintén nem lehetséges a kiváltás, ha az ingatlanon túl sok teher van, azaz kevesebbet ér a ház, mint a hitel összege. Az államilag támogatott lakáshitelek kiváltását szintén jól át kell gondolni, hiszen azzal elveszítjük a támogatást is.

Mennyibe kerül a kiváltás?

Ha minden feltételnek megfelelünk, azaz semmi sem áll a hitelkiváltás útjában, akkor ajánlott pontosan kiszámolni, hogy milyen díja lesz ennek, hiszen az úgynevezett végtörlesztési díjat meg kell térítenünk, ha egy idegen bank segítségével egyenlítjük ki a tartozást. Ennek mértékét a fennálló tartozás mértéke adja meg, de a bankok általában 1-2 százalékot szoktak meghatározni. Fontos tudni, hogy a kiváltással a lezárási díjat is ki kell fizetnünk.

Szükséges dokumentumok

A lakáshitel kiváltásához szükségünk lesz a személyes okmányaink fénymásolatára, jövedelemigazolásra, az ingatlan adataira és egy bankszámlakivonatra. Ezeken kívül a következő iratokat is be kell nyújtanunk: 30 napon belül kiállított fennálló tőketartozás igazolása, annak a bankszámlának a kivonata, amelyről fizetjük a törlesztőt, tovább a kiváltandó hitel szerződése.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.