Forrás: Getty
A házépítés hosszú, drága, komplex folyamat, amelynek során rengeteg váratlan akadállyal találkozhatunk. Szinte lehetetlenség, hogy minden az először kijelölt időpontra elkészüljön, nagy valószínűséggel lesz valami gond az alapanyagokkal, valamint az időjárás is közbeszólhat. Érdemes lelkileg felkészülni ezekre a problémákra, ezért összeszedtünk 7 dolgot, amit mindenképp tudnod kell, mielőtt belevágsz a házépítésbe.
1. A határidők csak iránymutatók
Hiába hangzik kecsegtetően az első időpont, amit a főépítészünk mond, sajnos nem szabad beleélnünk magunkat. Száz és egy dolog van, ami kitolhatja a ház átadásának időpontját. Számítunk sok nehézségre az időjárás és az alapanyagok miatt, azonban a többségre még nem is gondolunk, hiszen vannak dolgok, amik csak építkezés közben ütik fel a fejüket.
2. Az évek alatt változik az ízlésünk
Gondosan kitaláljuk álomotthonunkat, ennek fényében terveztetjük és építettjük meg. A rossz hír, hogy az évek alatt változik az ízlésünk, ezért biztosan lesz valami, amit majd idővel megbánunk vagy megváltoztatnánk. Ezért már a tervezés alatt érdemes mindig az arany középutat keresni, és nem az aktuális trendeket meglovagolni.
3. Ne költözz, amíg nincs kész
Bár nagyon szeretnénk minél hamarabb belakni az új otthonunkat, mindenképp várjuk meg, hogy elkészüljön, mielőtt beköltöznénk. Ha már berendezkedtünk, nem szívesen vesszük a munkálatokkal járó port, ezért sokkal hamarabb elzavarjuk a munkásokat, utána pedig évekig halogatjuk a ház befejezését.
4. Tervezz helyet tárolásra is
Bár a tervezés során általában az esztétikus, dizájnos részek az izgalmasak, nem feledhetjük el a tárolók helyét sem. Nincs annál kellemetlenebb, mint amikor kész a ház, de semminek sincs helye…
5. Jól válogasd meg a munkásokat
Ha munkásokról van szó, ne sajnáld az idődet, alaposan nézz utánuk, gyűjts be referenciákat, kérd le a végzettségüket, vagy olvasd el az építő cégről írt véleményeket.
6. Ne ódzkodj magad is dolgozni
Természetesen a profizmust igénylő nagyobb feladatokat hagyjuk a szakértőkre, de ahol tudunk, segítsünk be mi is. Amihez értünk, csináljuk magunk, vagy asszisztáljunk a munkásoknak.
7. Invesztálj a fix dolgokba
Bár legszívesebben a dekorelemekre költenénk, hogy minél trendibb és otthonosabb legyen a házunk, érdemes a pénzünket inkább az állandó dolgokba fektetni. Például inkább a jól szigetelő ablakokra költsünk, mintsem a legdrágább, legszebb tapétákra.