Forrás: Getty

Ennek az 5 tippnek hála gyerekjáték lesz a bonsai fa gondozása

Először is: ismerjük meg a bonsai fát

A bonsai fa kinézete egész különleges. Konkrétan kis fákról van szó, melyeket egy cserépben nevelgetünk. Van gyökérzetük, törzsük és lombkoronájuk. A profi kertészeteknek úgy kell gondozni a csemetéket, hogy minden részén fejlődjön a növény, ám maradjon elég kicsi a cseréphez is. A neve is ide eredeztethető vissza, hiszen a bonsai szó szerint azt jelenti: „tálnövény”.

Eredete vitatott, egyesek szerint Kínából, mások szerint Japánból származik, ám kétségkívül Japánban népszerűbb. Leggyakrabban trópusi és mediterrán fajtákból nevelik őket, ezért most ezek igényeit vesszük górcső alá.

A bonsai fa gondozása:

  • Öntözése: Mivel a bonsai fákat igencsak kicsiny cserépbe ültetik, csak kis mennyiségű virágföld kerül alá. A kis mennyiségű föld nagyon gyorsan kiszárad – a bonsai fa gondozása sokszor épp itt hasal el. A hobbikertészek abba a hibába esnek, hogy rendszer szerint locsolják a bonsait, ez pedig nagy hiba. Törekedjünk arra, hogy a bonsai földje mindig nedves legyen, naponta ellenőrizzük a talajt. A bonsai fákat is erősen ajánlott a merítéses módszerrel öntözni, ez az, amikor néhány percre víz alá dugjuk a gyökérzetet. Ez idő alatt a fa felszívja a számára szükséges vízmennyiséget, és nem kell aggódni a túlöntözés miatt sem. 
  • Páratartalom: Ahogy az öntözésnél, úgy a párásításnál is nagyon kell ügyelni, hogy mindig kellő páratartalom legyen a levegőben. Ezt kétféleképpen is tudjuk garantálni növényünk számára: egyrészt permetezzük minden nap desztillált vízzel, de ki is tehetünk egy vizes tálat a növény közelébe. A rendszeres szellőztetés szintén segíthet az ideális páraszint biztosításában.
  • Elhelyezés: A bonsai fák rengeteg napfényt igényelnek, ezért kizárólag olyan ablakba tegyük őket, ahol naponta több órán át gyűjthetik magukba a természetes fényt.
  • Metszés: Ha metszeni kell a bonsai fát, az nagyon jó visszaigazolás, mert azt jelenti, hogy jól érzi magát nálunk a növény, és a lehető legjobban viseljük gondját. A bonsai különleges formáját csak akkor tudjuk megőrizni, ha a nagyon kósza, apró levélke hajtásokat azonnal eltávolítjuk róla.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.