Forrás: Getty

5 hiba, amit SOHA ne kövess el járólapozás során

#1 hiba – Nem megfelelő anyagok használata

A lapokra nehezedő súly, illetve a lehetséges sérülések miatt nem mindegy, hogy milyen típusút választunk. Egyes fajták törékenyebbek, illetve léteznek olyan típusok is, melyeknek csak a felső rétege vízálló, így az ilyen lapokat csak a falra ajánlott ragasztani. Ezeken kívül arra szintén fokozottan kell figyelnünk, hogy olyan ragasztót használjunk a járólapozás során, aminek jó a teherbírása, és erre a célra lett kifejlesztve.

#2 hiba – Csempe terv nélküli lerakása

A járólap lerakását megelőzően készítsünk egy tervet, ami a munka során a segítségünkre lesz. Ez leginkább olyan esetekben ajánlott, amikor valamilyen speciális mintában szeretnénk lerakni a lapokat. A szükséges mennyiség kiszámítása során is könnyebb dolgunk lesz egy ilyen tervvel. Az egyenes irányba történő lerakás a legegyszerűbb és legelterjedtebb, ami kis területek és nagyméretű lapok esetén ideális. Az átlósan lerakott járólapok tágítják a teret, azonban a gyakori vágás miatt ez a legdrágább megoldás, hiszen nagyon sok vágott darab megy a kukába. A fugákat is ajánlott számításba venni, így amikor kiszámoljuk a szükséges mennyiséget, akkor ezt is kalkuláljuk bele, és a kapott mennyiséghez adjuk hozzá a végső érték 10 százalékát.

#3 hiba – Helytelen lerakás

A járólap lerakásával általában a szoba alsó szélénél vagy közepénél kell kezdeni, továbbá arra is figyeljünk, hogy a helyiség azon részeire vágjuk be a lapokat, melyek később nem lesznek szem előtt, vagy bútor fogja takarni. A ragasztót mindig csak a következő 1 méterre kenjük fel, legalábbis abban az esetben, ha biztosak vagyunk abban, hogy nem fog túl gyorsan megkötni. Egy vízszintmérővel mindig ellenőrizzük le, hogy síkban vannak-e a járólapok.

#4 hiba – Tágulási fuga elfelejtése

Járólapozás során ne feledkezzünk meg a tágulási fugáról, aminek a lerakott járólap típusától függően 3-10 mm közöttinek kell lennie. Ezeket a fugákat vagy speciális flexibilis tömítővel kell betömni, vagy szegéllyel eltakarni.

#5 – Csempetisztítás hiánya

A többlet tömítőt mindenféleképp el kell távolítanunk a lerakás után, és ugyanez vonatkozik a fugára is. Utóbbit egy nedves szivacs segítségével tudjuk a legkönnyebben eltüntetni. Amennyiben kihagyjuk ezt a lépést, akkor a végeredmény biztosan nem lesz olyan, mint amire vágytunk.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.