Forrás: Getty

Egy vályogház felújítás 3 leggyakoribb hibája

A vályog egy rendkívül egyszerű, tartós, flexibilis és erős alapanyag, amiben még a rovarok sem tudnak kárt tenni. A modern építési technológiákkal épült házakkal szemben, ezekbe nem szükséges például klímát szerelni, ugyanis a kinyúló tető tökéletes védelmet biztosít a nyári forrósággal szemben, sőt mi több, még a nedvességre érzékeny falakat is megóvja az esőtől és a hótól. Többek közt ezeknek az előnyöknek köszönhetik sikerüket, így az ilyen épületeket egyre ritkábban bontják le, inkább új életet lehelnek beléjük. Cikküknek épp ezért lett a vályogház felújítás a központi témája.

Vályogház felújítás

Mire figyeljünk egy régi vályogház megvétele során?

Ha vályogház felújításra adjuk a fejünket, akkor először szükségünk lesz egy renoválható épületre. Ehhez alaposan nézzünk szét a környéken, és csak olyan területen vásároljunk, ahol nincs a közelben folyó, patak vagy tó, hiszen a vályog köztudottan rendkívül érzékeny a nedvességre.

Mielőtt aláírjuk az adásvételi szerződést, alaposan járjunk utána a talaj összetételének, illetve a talajvíz után is érdeklődjünk. Fontos tudnunk, hogy a kiszemelt vályogház milyen talajra épült: kavicsosra, agyagosra vagy homokosra. Ezek mellett a vízelvezetés is lényeges, továbbá nézzünk utána, hogy van-e csatorna, milyenek a vízvezetékek.

Ezután alaposan vizsgáljuk meg a házat is, leginkább a tetőszerkezetet, a szellőzést, az épület lábazatát, a mennyezetet, a falakat és az ereszcsatornákat. Természetesen azután is érdeklődjünk, hogy felújították-e már az épületet.

Felújítási hibák

Mindig tartsuk szem előtt, hogy egy vályogház esetén gyakran nem lehet minden kívánt átalakítást elvégezni, ugyanis azokkal akár visszafordíthatatlan károkat okozhatunk az épületben. Ennek még akkor is fennáll a veszélye, ha a felújítást végző szakemberek nem tartják szem előtt, hogy egy vályogházon dolgoznak, és ennek következtében olyan anyagokat vagy szerkezeteket használnak, melyek nem illenek a házhoz. Lássuk a leggyakoribb hibákat:

Kavicsok a fal körül

Azért szoktak kavicsokat tenni a fal földszint alatti része köré, mert így próbálják csökkenteni annak nedvességtartalmát, azaz így szeretnék támogatni a szellőzést. Ezzel azonban épp az ellenkezőjét érik el, így pont oda fog folyni a víz, ami végül belejut a fal tövébe.

Tetőcserép alatti fóliázás

Az utóbbi években terjedt el az a téveszme, hogy a porhó miatt fóliát kell tenni a tetőcserép alá. Ennek köszönhetően azonban nem tud szellőzni a tetőtér, még akkor sem, ha a légáteresztő jelzővel illetik. Egy idő után pára keletkezik, a padlás pedig befülled, ami nagy károkat okozhat, hiszen gombásodáshoz és penészedéshez vezethet.

Gipszkarton alkalmazása

Gyakran használnak gipszkartonokat a falak belső felének a kiegyenesítésére. Ez hatalmas hiba, hiszen a gipszkarton párazáró, azaz nem engedi szellőzni a falat, ami idővel penészt eredményez.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.