Lakáshitel kisokos – Minden fontos tudnivaló 10 pontban

Lakáshitel kisokos – Minden fontos tudnivaló 10 pontban

A lakáshitel nem csak abban az esetben nyújt segítséget, ha álmaink otthonának megvétele előtt állunk, hanem ha felújítanánk meglévő otthonunkat vagy mi magunk építenénk fel azt.

Ötletládához ad!

Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a legfontosabb tudnivalókat, melyek ismerete hasznos lehet lakáshitel felvétele előtt.

1) Mi a lakáshitel?

Amikor lakáshitelről esik szó, alapvetően a köznyelvben jelzáloghitelként emlegetett hitelről beszélünk. A lakáscélú hitel felvétele során a bank bizonyos feltételek mellett pénzt ad a hitel felvevőjének kifejezetten arra a célra, hogy egy lakást vagy házat építsen, megvásároljon, bővítsen vagy felújítson. Ez a típusú hitel sok mindenben különbözik az áru- vagy éppen személyi hitelektől.

2) Lakáshitel futamideje

Jellemzően hosszabb távra szól, kitolódhat akár 30 évre is.

3) Lakáshitel igénylés

A lakáshitel folyósítási időszaka hosszabb a személyi hitelénél. Míg egy személyi kölcsönhöz akár egy-két órán belül is hozzá lehet jutni, a lakáshitel folyósítási ideje jóval hosszabb, jellemzően 1 hónap (fogyasztóbarát lakáshitelnél ennél rövidebb idő lehet). Feltéve, hogy a beadott dokumentáció hiánytalan.

4) Lakáshitel választásnál mit vegyünk figyelembe?

  • a hitelkamatot
  • a lakáshitelhez kapcsolódó egyéb költségeket és az erre vonatkozó akciókat
  • havi törlesztőrészlet nagyságát
  • mennyire átlátható, gyors és egyszerű az igénylés
  • Teljes Hiteldíj Mutató (THM)

5) Mi a hitelkamat?

A felvett lakáshitel ára. A kamat mértéke a futamidő alatt lehet fix, vagy bizonyos időszakonként változhat. A kamat változtatások közötti időszakot kamatperiódusnak hívják, adott perióduson belül a kamat nem változik. Ha a hitel változó kamatozású, a kamatperiódus fordulónapján változhat a kamat és a törlesztőrészlet nagysága is.

6) Milyen költségei lehetnek egy hiteligénylésnek?

Az egyes bankoknál eltérő költségek merülhetnek fel, általánosságban az alábbi költségekre számíthatunk.

  • Értékbecslési díj (a fedezetként bevont ingatlanokat felbecsülteti a bank)
  • Tulajdoni lap lekérési díj (a fedezetként bevont ingatlan „adatlapja”, melyről minden fontos nyilvántartott információ kiderül)
  • Szerződéskötési díj (a felvett hitelösszeg százalékában van meghatározva, amely jogszabály alapján nem lehet több mint 200 000 forint)
  • Közjegyzői díj (a kölcsönszerződés okiratba foglalásának díja, amit a közjegyzőnek kell megfizetni)
  • Számlavezetési díj (amennyiben nem díjmentes hiteltörlesztő számlát igényel az ügyfél. A számlavezetési díj bankonként és számlacsomagonként eltérő).
  • Folyósítási díj

A fentieken kívül a hitelhez szorosan kapcsolódó díjak lehetnek a biztosítási díjak is, mint például a lakásbiztosításhoz vagy a törlesztési biztosításhoz köthető díj.

7) Mekkora hitelösszeget lehet felvenni?

A felvehető hitel összege függ az igazolt jövedelemtől és az ingatlan értékétől. Fő szabályként az ingatlan forgalmi értékének maximum 80%-a lehet a hitel. A jogszabály előírása szerint havonta legfeljebb 5 éves futamidő és nettó 400 000 forintos jövedelemig maximum a jövedelem 50%, ennél magasabb nettó jövedelem esetén pedig az igazolt jövedelem maximum 60%-a lehet a havi hiteltörlesztő.

8) Mi alapján történik a hitelbírálat?

A jogszabályi előírásoknak megfelelően a bank a hitel felvételét megelőzően köteles felmérni a hitelképességet, illetve hitelezhetőséget. Ingatlanfedezet és jövedelem alapján történik a vizsgálat, melybe az adósnyilvántartás, más néven KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer) lekérdezés is beletartozik. A bank hitelbírálat során vizsgálja meg azt, hogy a fizetendő törlesztő részlet még biztonsággal fizethető-e. KHR-ben rossz adósként szereplő ügyfelek részére a hiteligénylés nem lehetséges.

9) Mi a KHR?

A KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer) tartja nyilván a magánszemélyek és vállalkozások összes hitelét. A rendszert a BISZ Zrt. üzemelteti, és a magyarországi bankok és hitelintézetek működtetik. Segítségével megosztják egymás között az ügyfelek hiteladatait az ügyfél hozzájárulásának megfelelően. Minden alkalommal, amikor hiteligénylést nyújtunk be, a hitelező a hozzájárulásunk alapján lekéri KHR-ből az igénylő adatait, ami nagy mértékben hozzájárul a hitelképesség pontosabb vizsgálatához. A nyilvántartás célja, hogy a hitelezők nagyobb biztonságban legyenek a szerződéskötéskor, és meg tudják állapítani azt, hogy ki a jó hitelmúlttal rendelkező adós, vagy kik azok, akiknek korábban fizetési nehézségei adódtak.

10) Milyen adatokra és dokumentumokra van szükség az igénylés benyújtásához?

  • személyes adatok
  • elérhetőségek
  • jövedelemre és a háztartás kiadására vonatkozó adatok (minden jövedelmével bevont adóstárs esetében)
  • munkahelyi adatok, bankkapcsolatok (meglévő bankszámlák, bankkártyák, hitelek)
  • fennálló tartozások (meglévő hitelkeret is szükséges)
  • a bevont ingatlanfedezetre vonatkozó adatok (cím és helyrajzi szám, továbbá vételár vagy piaci érték)

Hírlevél feliratkozás

Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok & Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!

Feliratkozom
Promóció Időutazz velünk! Így néz ki a jövő nappalija

Napjaink technológia fejlődését látva izgalmas eljátszani a gondolattal, mit hozhat az életünkbe a (közel)jövő. Míg a repülő autó, a gondolkodásra képes robot és a mindentudó mesterséges intelligencia néhány éve még túlzottan futurisztikusnak tűnt, ma már egészen elérhető távolságba került. De vajon hogyan hat majd mindez az otthonainkra?

Tipp 3 egyszerű trükk, amivel gyorsan megszárad a mosott ruha

Akinek van otthon szárítója, minden bizonnyal előszeretettel használja, hiszen a ruhák nemcsak gyorsan szárazak lesznek, hanem kellemesen puhák is. Mi tudsz azonban tenni, ha nem szeretnél egy ilyen háztartási gépet beszerezni, viszont Te is arra vágysz, hogy rövid időn belül megszáradjanak a mosott ruhák? Ebben az esetben próbáld ki az alábbi trükköket.

Tipp Légkondi a hálószobában – Így használd jól a klímát

Nyáron, amikor nappal tombol a hőség, az éjszakák is fullasztóan melegek. Ezért is gondolják sokan úgy, hogy a hálószobába szereltetik fel a klímát. Nem mindegy viszont, hogy hogy használjuk a légkondicionálót alvás közben, ugyanis akár meg is fázhatunk tőle. Mutatjuk, hogyan érdemes hűteni a hálót.

Kert A profi fűnyírás 5 aranyszabálya

Minden fűnyírás után megviselt a gyep? Esetleg túl sokszor romlik el a fűnyíró? Lehetséges, hogy nem megfelelően vágod a füvet a kertben, ami sem a gyepnek, sem a fűnyírónak nem tesz jót. Összegyűjtöttük az 5 aranyszabályt, ami segít abban, hogy a fűnyírás sikeres legyen.

Tipp Kellemetlen szagú a fa vágódeszkád? Így varázsold újjá

A fából készült vágódeszkák nemcsak praktikusak, hanem fenntarthatók is, továbbá higiénikus alternatívái a műanyag daraboknak. Mindezek ellenére néha alapos tisztításra szorulnak, máskülönben idővel könnyen kellemetlen szagúak lehetnek. Erre hoztunk egy remek praktikát.

Kert Ezeket a konyhakerti növényeket válaszd a grillszezonra

Ha a nyár nálatok is a grill partikról és kinti összejövetelekről szól, akkor ideje a konyhakertedet kibővíteni olyan fűszernövényekkel, amelyek még ízletesebbé teszik majd a grillen készült fogásokat. Mutatjuk a listát, illetve azt is eláruljuk, melyik fűszer milyen ételhez passzol a leginkább.

Stíluskerék

minimál
klasszikus
egzotikus
retro
nőies
rusztikus
konyha
nappali
háló
fürdő
dolgozó
gyerek
fekete
fehér
hideg
meleg
pasztell
élénk
Pörgess
Mehet

Stílus

Helyiség

Szín

Pörgesd meg a kereket, vagy forgasd be a tárcsákat ízlésed szerint és nézd meg a neked szóló tippünket!

Megjelent a legújabb Otthonok és Megoldások magazin