Forrás: Europress

10 kérdés a bontott tégláról, amire tudnod kell a választ!

Egy kis matek

A tégla ára: 60-80 Ft/db, tisztítva drágább, 90-100 Ft/db. A címeres tégla ennél is többe kerül, de ebből elég egy-két darabot is közbevegyíteni m2-ként. Áruk: 300-4000 Ft/db, ami függ a kortól, a jellegtől, a gyakoriságtól. A szeletelt tégla ára: 3000 Ft/m2. Az interneten számos lerakatot találsz, ahol szimpátia vagy az ár alapján be tudod szerezni a vágyott alapanyagot.

Meghitt, természetes és meleg hatású a bontott tégla, ami sosem megy ki a divatból. Lehet vele külteret, belteret burkolni, ajtót, ablakot körbefuttatni, kandallót, konyhapultot építeni, használhatod függőleges és vízszintes felületre, a lehetőségek száma végtelen. Ami mellette szól, hogy időtálló, jól hőszigetel, természetes lélegzést biztosít a falnak és sok stílus – a loft, a toszkán, festve a shabby is – elismeri. Egy laikus alapból odavan az ilyen tégla felületekért, de amikor döntene, egy csomó kérdés merül fel benne. Ezeket válaszoljuk meg most most röviden.

Tisztítva érdemes venni? Igen, mert a tégla a tisztítás után kel életre. E tekintetben több iskola létezik. Van, aki a drótkefés súrolást javasolja, mások a homokfúvásra/homokszórásra esküsznek, megint mások a vegyi tisztításban hisznek. A tisztítást a vásárlás helyén némi felárral elvégzik helyetted.

Milyen színű legyen a tégla? A tégla színét kizárólag az alapanyaga összetétele és az égetés hőmérséklete határozza meg. A vegyes, ún. őszi mix elég jól mutat, az ilyen összeállításokban az ősz minden színéből kerül a válogatásba.

A méret a lényeg? Ez egyéni döntés kérdése, de az biztos, hogy vannak kis és nagyméretű téglák. Bízd magad ebben az ügyben az arányérzékedre. Ha egy már meglévő falat burkolnál vele, akkor szeletelve vedd meg az antik téglát, mert kevesebb helyet, csupán 2 cm-t vesz el a térből.

Szeletelhetem, ha akarom? Igen, de csak a külső szeleteket hozd el, a belső szeleteken hiába keresed majd a patinát és a szabálytalan, öreg éleket!

Mennyi selejttel számoljak? Vigyázz, sok lehet a kupacban a törött, sebesült áru. Nem kalkulálsz rosszul, ha 30%-kal többet rendelsz. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy a harmadát törve emeled ki a szállítmányból.

Milyen legyen a fuga? A fugázáson áll vagy bukik a bontott téglafal szépsége. Mi 1 cm-t javaslunk, de a szabálytalan téglák miatt ezt korrigálhatod lefelé és felfelé pár mm-rel. A fugát kérd világosra, ami száradás után egészen világosszürke lesz.

Mi legyen a fuga anyaga? A téglaburkolat fugáit csakis mészhabarccsal lehet kiönteni belső használat esetén, mert a cementes kiöntés zárt felületet eredményez és a pára nem tud távozni. Kinti, nyitott térben készülhet cementhabarcs kiöntés is.

Milyen mintában rakasd le? Változatos mintákat lehet kialakítani még akkor is, ha csak egyfajtával dolgozol (például hálósan, kötésben, halszálka mintában).

Kell-e támaszték? Fontos, hogy a burkoláskor a tégla megtámasztást kapjon minden irányból, s a felület alá folyami homok kerüljön. Teraszok, járdák esetén szükséges a szegély téglasor, ami megtámasztja a burkolatot.

Hogyan kell tisztítani a téglát, ha már beépült? Az első időkben a tégla nehezen tisztítható. Pár hónap alatt azonban a felső poros réteg lekopik és azután ez már nem okoz ilyen gondot. A porolódás elkerülhető felületkezelő, ún. impregnáló szerek használatával.

Tippek

  • Ha élére rakod a téglát, sokkal többre lesz szükséged adott négyzetméterhez, cserébe erősebb járófelületet kapsz.
  • Szép téglafalad lehet, ha leszeded a vakolatot a régebbi építésű lakásoknál. Ha új vagy újszerű a lakásod, szeletelt téglával dolgozz!
  • Amennyiben nem vöröses színre vágysz, a tégla lefesthető, fehérrel átkenve kifejezetten jól mutat.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.