Forrás: Getty

5 lakásfelújítási munkálat, amibe nem jó nyáron belefogni

A lelkesedés kevés a komolyabb munkákhoz: ha átgondolatlanul vágunk bele otthonunk felújításba, azzal nagy károkat okozhatunk, és a pénztárcánk is bánhatja a forrófejűségünket. Az alábbi otthonszépítő projekteket például jobb, ha a hűvösebb hónapokban indítjuk.

1. A klímaberendezések cseréje vagy szerelése

A nyár csúcsidőszak a klímaszerelők számára. Ilyenkor nagy igény van a sürgősségi kiszállásokra és javításokra, éppen ezért ha nyárra hagyjuk a légkondicionáló karbantartását, akkor hosszú heteket kell várni a szakemberre. Érdemes még kora tavasszal megcsináltatni az éves klímatisztítást és az esetleges javításokat. Ha pedig új légkondicionálót szereltetünk be, azt is inkább az őszi-tavaszi időszakra tervezzük.

2. Tetőjavítás vagy csere

Az időjárás nyáron kellemesebb, ezért logikus lenne, ha minden kültéri munkát, így a tetőfedést is erre a száraz meleg időszakra ütemeznénk. Ez azonban a lehető legrosszabb időpont, a tűző napon ugyanis kimondottan veszélyes a tetőn tartózkodni. Nyáron a tetőfedők nem is vállalnak nagy munkákat, és a kisebb, sürgős javításokat is a kora reggeli vagy délelőtti órákban végzik. A tető karbantartását kora tavasszal ajánlott elvégezni, fagymentes, száraz, ugyanakkor nem túl meleg időben.

3. Festési munkálatok

A kerítés vagy a ház külső festéséhez egyáltalán nem ideális a nyári forróság, ezeket a munkákat inkább tavasszal vagy ősszel javasolt végezni. A legtöbb festék ugyanis 25-30 Celsius-fok felett kiszárad, a forróságban pedig szinte ráég a felületre. De igaz ez a glettekre, ragasztókra és minden vizes bázisú anyagra. Ha ezeket a kánikulában használjuk, akkor egyenetlen felületet kaphatunk, és a végeredmény cseppet sem lesz szép. Beltéri falfestés esetén is problémát jelenthet a hőség és a magas páratartalom, ezért ha a nyári időszakban szeretnénk bent festeni, akkor egy kicsit hűtsük le a szobát légkondicionálóval, mielőtt hozzákezdenénk.

5 lakásfelújítási munkálat, amibe nem jó nyáron belefogni
Forrás: Getty

4. Betonozás

A festéshez hasonlóan betonozni sem javasolt nyári hőségben. A beton megrepedhet, deformálódhat, és nem köt megfelelően, ha magas hőmérsékleten vagy nem ideális páratartalom mellett öntik ki. Ha tartósan 25 Celsius-fok felett van a levegő hőmérséklete, az már a beton minőségének romlását eredményezheti. Még nagyobb károsodásra számíthatunk, ha a beton közvetlen, tűző napsütésnek van kitéve. A beton hőmérséklete magasabb lesz, túl gyorsan kezd el megkötni és szilárdulni, a felülete kiszárad és a tartóssága jelentősen csökken. 

5. Konyha és fürdőszoba felújítása

Bár ezeket a munkálatokat nyáron is el lehet végezni, mégsem tanácsos, többek között a munkaerő iránti nagy kereslet miatt. Ez az időszak főszezon a kivitelezők számára, így jelentős csúszásokra, több hetes várakozási időre és jóval magasabb költségekre lehet számítani. A kellemetlen hőségben a kivitelezők sem tudnak úgy haladni, mint a hűvösebb időben, így a munkanapjaik rövidebbek. A felújítási projektek elhúzódása pedig a tulajdonosok számára is gondot okozhat, hiszen ilyenkor nem tudják rendeltetésszerűen használni az érintett helyiségeket.

Témába vág:

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.