Forrás: Getty

Sokan teszik az uborkahéjat a konyha sarkaiban, az ablakpárkányon vagy a szekrényekben, hogy megszabaduljanak a hívatlan látogatóktól. De nemcsak kártevőirtásra használhatod – uborkavizet is készíthetsz belőle, amely természetes trágyaként működik.
1. Uborkahéj az atkák ellen
Első ránézésre egy szobanövény száraznak tűnhet: a levelei barnulnak, sárgulnak, hervadnak vagy lehullanak. De ha közelebbről megnézed, a levelek fonákján és a szárakon apró mozgó pontokat és pókhálószerű bevonatot fedezhetsz fel – ezek atkák jelenlétére utalnak.
Az uborka cucurbitacin nevű vegyületei természetes rovarriasztóként működnek, mert keserű ízük távol tartja a kártevőket. Ha meg akarsz szabadulni tőlük, helyezz friss uborkahéjat a növény földjére – ez segít elűzni az atkákat.
Ezek az apró élősködők a száraz környezetet kedvelik, ezért a legjobb védekezés ellenük, ha növeled a levegő páratartalmát a növény körül. Rendszeres permetezéssel és uborkavizes sprayvel hatékonyan távol tarthatod őket!
2. Uborkavíz készítése a növények számára
Mivel az atkák nem szeretik a nedvességet, a növények rendszeres uborkavizes permetezése segíthet megakadályozni, hogy ezek a kártevők elszaporodjanak. Ráadásul az uborka természetes vegyületei tápanyagként is hatnak, így a növényeid egészségesebben növekedhetnek.
Uborkavíz recept
- Gyűjtsd össze az uborkahéjakat bármilyen fajta uborkából.
- Helyezd őket egy tiszta befőttesüvegbe, töltsd fel vízzel, és zárd le a tetejét.
- Hagyd áztatni 5 napig, hogy a tápanyagok kioldódjanak a vízbe.
- Szűrd le a vizet, majd a megmaradt héjat dobd a komposztba.
- Töltsd a leszűrt uborkavizet egy szórófejes flakonba.
Ezután fújd be a növényeidet ezzel az oldattal, hogy távol tartsd az atkákat. Ha már megjelentek, erősebb vízsugárral le is moshatod őket a levelekről és szárakról. Ne feledd a levelek fonákját is bepermetezni, mert az atkák előszeretettel bújnak meg ott!
Ráadásul az uborkavízben található kálium és foszfor elősegíti az egészséges növekedést, így ezzel a módszerrel nemcsak a kártevőktől szabadulsz meg, de táplálod is a növényeidet!