Itt a könyvek színe volt a rendezőelv

Könyvek a lakásban

1. Vegyük meg, vagy kölcsönözzünk?
Egy antikvárius szerint az ideális házikönyvtár olyan, amilyen a gazdája szeretne lenni. Türközi annak jelenlegi személyiségét, érdeklődési körét, de vágyait és terveit is. Érdemes tehát olyan könyveket megvásárolnunk – akár újonnan, akár antikváriumban – amelyek valamiért kötődnek hozzánk. Gondoljunk ilyenkor a családra is: ha a gyerek lát maga körül könyveket, szívesebben olvas. Sőt, az is jó, ha nem kell mindig könyvtárba menni egy-egy iskolai ajánlott olvasmányért, hanem csak leemelhetjük a kötetet polcról.
2. Hová tegyük?
Ahhoz, hogy a házikönyvtár valóban célszerű és esztétikus legyen, érdemes beszereznünk egy-két könyvespolcot. Akár falra szerelhetőt, akár lábon állót veszünk, a mennyiséget illetően érdemes hosszútávon gondolkodni. De nem kell feltétlenül nagy költségekbe vernünk magunkat: egyszerű kamrapolcot vagy fémpolcot is kedvessé tehetünk egy festéssel vagy terítővel.
3. Nem árt egy kis társaság neki
Otthonos és kedves, ha a könyveink mellé vagy elé apró kincseket, emlékeket helyezünk. Bár a portörlést kissé megnehezíti a színes kavalkád, a család és a vendégek szívesen töltenek majd időt a vidám házikönyvtárnál.
4. Rendszerezve jobban működik
Érdemes a könyveket valamilyen szempontból csoportosítani. Nem kell a könyvtárban használatos ABC betűrendet szigorúan betartani, de jó, ha van egy rendező elv, amit a család minden tagja ismer. A témánkénti, írónkénti, cél-korosztályonkénti, vagy gazdánkénti csoportosítás mindegyike jó módszer, de sokan a polcmagasság mérete szerint szortíroznak.
5. Kölcsönadni csak óvatosan!
Ha könyvet adunk kölcsön, érdemes feljegyezni, kinek és mikor adtuk át a kötetet. A kölcsönbe kapott példányokat tartsuk egy külön polcrészen, hogy szem előtt legyenek, és elolvasás után hamar visszaadhassuk őket.
6. Javítani házilag is lehet
A gyerekkönyvek kis gazdáik keze között hamar szakadnak. Ha időben észrevesszük a roncsolódást, celluxszal segítsünk a tépett részeken. Ha a könyv elvált a gerincétől, erős, folyékony papírragasztót használjunk. Az értékes kötetekkel ne kísérletezzünk, érdemes őket egy könyvkötészetbe vinni.
7. Takarítani is kell a köteteket
A könyvek takarítása időigényes feladat, időszakonként mégis érdemes megtennünk, mert igen nagy mennyiségű por képes megülni a kötetek tetején. A legegyszerűbb módszer, ha a polcról levéve átforgatjuk lapjaikat, majd porszívónk kis, kefés toldalékával körbeszaladunk az összecsukott könyv oldalain. Szép időben ezt a teraszon a legjobb csinálni, így a leszálló por nem a szobában kel útra. A fóliázott kötetek fedőlapját alig-nedves ruhával töröljük át, de csak száraz állapotban tegyük őket a helyükre, mert nedvesen összeragadhatnak más könyvekkel, rosszabb esetben dohosodhatnak. Matt kötésű könyveinket kizárólag száraz ruhával töröljük át.
8. Selejtezni, szelektálni jó
Bizonyos kötetek egy idő után feleslegessé válhatnak, jó, ha kétévente átnézzük az állományt ilyen szempontból is. A kiselejtezett példányokat elcserélhetjük a barátainkkal, vihetjük antikváriumba, adományozhatjuk könyvtárnak, iskolának, a gyerekkönyvet egy óvodának. Az elhasználódott, sérült, dohos darabok súlyukkal az iskolai papírgyűjtésen tehetnek még jó szolgálatot. És elköltözésükkel még az új köteteknek is helyet készítenek. n

thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail
Könyvek a lakásban
Itt a könyvszekrény színe extravagáns
Könyvek a lakásban
Klasszikus darab
Könyvek a lakásban
Egy szokatlan megoldás
Könyvek a lakásban
Könyvek az asztalon, könyvek a polcon

Forrás: www.popsugar.com

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.