E sorok szerzője majdnem baleset áldozatává vált Párizs utcáin, amikor észrevétlen maradt számára egy hibridautó. Az efféle járművekre jellemző csendesség sokakat ér váratlanul. A túlontúl zajtalan autók „felhangosítása” világszerte napirenden van. A majdnem balesettel záruló példa rámutat: olyan zajszennyezésben élünk, hogy a zajtompításra irányuló és egyben környezetbarát törekvések hiábavalónak tűnnek. Megszoktuk a zajt. Noha hazánk viszonylag nyugodt, csendes országnak számít az uniós tagállamok sorában, Budapest és nagy ipari központjaink környékén korántsem ilyen jó a helyzet. Riasztó adat, hogy Budapest a harmadik legzajosabb város Európában, ennek pedig súlyos élettani hatásai lehetnek.
A csend hangjai
Sokkoló adatok
Ha a hang meghaladja a 70 decibelt, különösen, ha ez a hang hosszan tartó, halláskárosodást okozhat. A legtöbb telefonjelző hang 80 dB hangot sugároz, a motorkerékpárok, motoros szánok és hasonló motorok mintegy 90 dB tartományban mozognak, a gyári munkások 100 dB-es hangerőnek vannak kitéve, egy rockkoncert mintegy 130 dB hangot közvetít. Innen fölfelé haladva jön a fizikai fájdalom, tartósan fennálló 160 decibelnél átszakadhat a dobhártya, a 175 decibel pedig már halált is okozhat.
A zaj olyan energia, amely hanghullámok formájában terjed, mértékegysége a decibel. A hivatalos feljegyzések szerint nulla decibeles szint nem létezik, hiszen még egy csendes erdőben is körülbelül 20 decibelig leng ki a mérőműszer. Egy normál helyen lévő lakás belső terének zajszintje nappal hozzávetőlegesen 65-70, éjszaka 45-50 decibel, ezzel szemben egy forgalmas helyen a zajszint nappal 85 decibelig kúszik, Budapest belvárosában pedig ennél is magasabb. Az általánosan elviselhető legmagasabb értékű zajszint 65 decibel, zajszennyezésről ettől az értéktől beszélünk, ezen érték tartós fennállása felett jönnek az enyhébb egészségügyi bajok. Az emberi fájdalomküszöb 140 decibelnél van, magasabb értékű zaj halláskárosodást, agyi és idegrendszeri károkat is okozhat. A Sziget Fesztivál lakossági bejelentései a környéken lakók részéről a fenti adatok értelmében tehát nem elítélhetők.
Csendesülés
S hogy honnan lehet tudni, milyen mértékű a zajszennyezés környezetünkben? Nem kell hozzá méregdrága műszer. Okostelefonokra számos letölthető applikáció áll rendelkezésre ebben a témában. Elég beírni a Marketplace vagy az iStore alkalmazásáruházak keresőjébe az angol noise measurement kifejezést, és záporoznak az ingyenes és a fizetős találatok, a készülékünkre letöltött eszköz pedig jelzi az aktuális helyzetet. Ahol nagy kilengésre lehet számítani, azok az utak, a vasúti és a légiközlekedés bázisai, az ipari tevékenységek és az építkezések. A zajforrások erejének mérséklése halkabb autókkal, halkabb technológiák bevezetésével, hangelnyelő útburkolatok használatával, forgalomszervezési lépésekkel, különböző zajvédő rétegek használatával lehetséges.
Sajnos otthonunk is erősen veszélyeztetett zajszennyezés szempontjából, jó hír viszont, hogy lehet védekezni ellene. Házépítésnél fontos a megfelelő hangszigetelés, igaz, ez utólag is beépíthető, noha kétségkívül macerásabb. Meglévő lakásnál szóba jöhet az ablakcsere. A jó szigeteléssel ellátott ablak akár 40 decibellel is csökkentheti a folyamatos zajszennyezést. Aki redőnnyel is ellátja ablakát, és este lehúzza, még többet tett azért, hogy a zajokat kirekessze lakásából, és nyugodtabban aludjon, ami a regenerálódás alapfeltétele.
Irány a zsákutca!
A zajszennyezés csökkentése otthon
- ablakcserével
- hő- és hangszigeteléssel
- tömör kerítés felhúzásával
- zajvédő falak emelésével
- zsákutcában lévő otthon vásárlásával
Érdemes akusztikus szakértők tanácsát kérni abban, hogy az adott helyen a zajtípusnak megfelelően milyen rétegrendű nyílászárók tudják csökkenteni a terhelést. Van, hogy a szakemberek kerítést javasolnak, a tömör, falazott kerítések zajszűrő képessége például jelentős, de van az a zajterhelési szint, ahol már csak a zajvédő falak jelentenek kiutat. Autópályák mentén találkozhatunk ilyesmivel, de ezekre egy családi ház esetén is szükség lehet. E falak egyes típusai a zajt visszaverik: ilyenek a plexiüvegből készülő típusok, illetve vannak, amelyek elnyelik a káros hanghatásokat. Ha lakásvásárlás előtt állunk, keressük a zsákutcában fekvőket, itt ugyanis nincs átmenő forgalom. Míg angolszász területeken ez az opció árfelhajtó tényező, idehaza csak most kezd azzá válni. Az ingatlanosok új mézesmadzagjának importálása tehát megtörtént.
Tudtad-e, hogy…
- a hang erősségét decibelben (dB) fejezik ki, amely a hangerő szintjének logaritmikus skálája?
- Földünkön évente egy decibellel nő a háttérzaj mértéke?
- a zajszint a zárt ablakoknál átlagosan 10 dB-lel csökken?
- a zajszint csökkentését a legeredményesebben hő- és hangszigetelő anyagok alkalmazásával csökkentik? n