Jó, ha speciálisan fürdőbe tervezett lámpákat választunk

Időszakosan nedves helyiség
Az a helyiség, ahol rendeltetésszerű használat esetén a levegő relatív nedvességtartalma csak rövid időre haladja meg a 75 százalékot. Ezeken a helyeken időszakosan pára vagy gőz képződik, nedvességlecsapódás keletkezik, de a helyiség gyorsan kiszárad.
Új lakásba költözéskor gyakori hiba, hogy a friss tulajdonosok elsőként tisztasági festést végeznek, felújítják a lakást, és csak azután tervezik meg, hogy mi hova kerüljön. Ez a fürdőszoba esetén olyan veszélyeket rejthet magában, mint a nem tervezett falvésés vagy a vezetékek áthuzalozása. Mivel erre a kellemetlenségre utólag senki sem vágyik, nem árt úgy megtervezni az időszakosan nedves helyiséget/helyiségeket, hogy abban az évek során zavartalanul tisztálkodhassunk.
15 tipp a biztonságos fürdőszoba kialakítására
- A fürdőszobába Fi relét mindenképpen tervezzünk. A Fi relé lecsapja a biztosítékot, ha zárlat van, ha kevesebb áramot kap vissza a rendszer, ugyanakkor véd az áramütéstől is.
- Minden elektromos eszköz, amelyet megfogunk vagy megérinthetünk, legyen gondosan leföldelve.
- A fürdőszoba áramellátását érdemes úgy tervezni, hogy az elbírja a benne használatos tárgyak terhelését. Néha egy mosógép és egy hajszárító áramfelvétele ugyanakkora, így megeshet, hogy a kettő egyidejű használata kiveri a biztosítékot.
- A fürdőszoba nagyságának megfelelően 3-5 földelt dugalj szükséges. A lehetséges áramfelvevő készülékek: fogkefe, szájzuhany, borotva, hajszárító, hajsütő vas, mosógép, szárítógép.
- A fürdőszoba vízmentes (csapófedeles) konnektorokkal biztonságosabb.
- Amennyiben a fal szerkezete engedi, a kapcsolót és a dugaszolóaljzatot süllyesztetten célszerű elhelyezni.
- A fürdőszobában kerüljük a hosszabbítók használatát.
- A fürdőkád szélétől 0,6 m vízszintes távolságban kapcsolót, továbbá a fürdőkádból elérhető távolságon belül dugaszolóaljzatot elhelyezni tilos.
- A hősugárzót, törülközőtartót, tükröt és lámpát stabilan rögzítsük a falhoz, és ne helyezzük el kád fölött vagy zuhanytálca közelében.
- A világításhoz egy mennyezetkivezetés és a nagyságtól, illetve felszereléstől függően több fali kivezetés szükséges. Ha nincs külön mosókonyha, vagy a készülékeket nem külön helyiségben helyezzük el, akkor a mosógéphez és a szárítógéphez való csatlakozókra (független áramkör) is gondolnunk kell.
- Jó, ha a speciálisan fürdőszobába tervezett lámpákból választunk. A mennyezeti fényforráson kívül alkalmazzunk helyi világítást is. A tükör környékén célszerű minkét oldalra lámpát tenni. Árnyékmentes megvilágítást akkor érünk el, ha a tükör fölött is van fényforrás.
- Ha tehetjük, a mosógépet és a cirkót ne a fürdőszobában helyezzük el, a pára egyik készüléknek sem használ. Ha erre nincs mód, olyan szerelvényeket tegyünk a fürdőbe, amelyek a gőz- és a páralecsapódástól is védenek.
- Mivel a konnektor belsejében fém-, réz- és egyéb alkatrészek vannak, ezek hamar tönkremehetnek. Erről a hibáról a konnektor szikrázással, nem megfelelő érintkezéssel üzenhet. A konnektor külső része azonban még akkor is jó állapotban lehet, ha a belseje már berozsdásodott vagy elszenesedett. Érdemes időnként ellenőriztetni nemcsak a konnektorokat, de a fürdő elektronikai rendszerét is.
- Aki televíziót tenne a fürdőbe, jó, ha tudja, hogy a felfelé szálló pára megül a tévében, és tönkreteszi azt. Ha valaki mégis ragaszkodik hozzá, nem árt gondolni arra, hogy ha nézni szeretné az adást, antennakábelre is szüksége lesz.
- Az elektromosság kiépítése egy szakma. Sose bízzunk önjelölt elektromos mérnökökben, a munkát kizárólag szakemberrel végeztessük! n