Emlékszik, milyen kertet vett át az ingatlan megvásárlásakor?
Ez a kertek Waldorf-iskolája volt, nőtt itt minden szabadon, de amikor beléptem, láttam, hogy jók az alapok, van több dió- és fenyőfa, amelyekre lehet építkezni.

Mi volt a kert kitisztítása után az elképzelése, illetve mit ajánl első lépésnek?
A legfontosabb, hogy vadul, koncepció nélkül, hirtelen felindulásból senki ne ültetgessen. A munka a térszervezéssel, a terület funkciók szerinti arányos felosztásával kezdődik, úgy, hogy közben a szomszédos kerteket is figyelembe kell venni, hiszen ezek adják a háttérnövényzetet, ettől nem szabad elvonatkoztatni.

Mi volt az alapbenyomása a kertről, aminek mentén elkezdett koncepciót alkotni?
Éreztem egyfajta hullámzást, ezért a funkciókat összekötő utakat nem merev egyenesekkel kötöttem össze, hanem hagytam azokat is hullámozni, így az egymástól elkülönülő szigetekből felépülő kert a kanyargós ösvényekkel ma egységes képet ad.

Hogyan definiálja a kertjét?
Vannak benne angolos részletek, de nem teljesen angol, mert azokban nincs ilyen mennyiségű fenyőfa. Titkos kertet akartam, kőfallal, izgalmas ajtóval, ami a kerek nyílásán keresztül elhúzza a mézes madzagot a járókelők előtt. Ide csak benézni is jó, mert az erre sétáló sóhajt egyet és tovább álmodik, de belépni, azt hiszem, még jobb, mert ha kinyílik az ajtó, a látvány máris beszippant. Az utak kanyarognak, de sosem tudhatod, mi van a végén, mert a kert egyszerre csak mindig egy részletet tár fel, ám soha nem engedi teljes egészében láttatni magát, azt hiszem, ettől olyan különös.

És játékos is, de mik a játékosság fő letéteményesei?
A kert játékosságát, mozgalmasságát, de egyben a belőle áradó békét, nyugalmat, melegséget a virágkontrasztok szerint ültetett évelő növények adják. Őket úgy használom, mint festő a festékeit a vásznán; mondhatom azt, hogy velük színezem a kertem.

Ön milyen virágokat ajánl egy olyan kertbe, amely hasonlóan izgalmas szeretne lenni?
Nálam kevés a kommersz növény. Ha már kert, az ember próbál kicsit különlegesebbeket ültetni. Ez persze becsapós, a túltenyésztett hibrid fajta sem mindig marad meg, ezért konkrét növények említése nélkül azt mondanám, akkor lesz sikerélménye az embernek a kertészkedésben, ha figyelembe veszi a saját országának és kertjének adottságait. Milyen a talaj, a fények, illetve mennyire csapadékos a terület.

Mekkora munka egy ilyen kertet kialakítani, fenntartani?
Idő- és pénzfüggő, de fontos a kitartás is. Itt küzdeni kell az állatokkal, betegségekkel, időjárással. Aki ehhez hasonló kertet akar, arra számítson, hogy ha beállt, és ez 4-5 év, napi fél-1 órányi munkája akkor is lesz vele.

Mi lehet jó alapkoncepció, ha kertben gondolkodunk?
Az, hogy egész évben virágozzon valami, javasolni szoktam ezért a négy évszakos kertet. Nálam például minden összeültetésben van hagymás növény, azok nyílnak először tavasszal, és onnantól folyamatosan mutatja magát valami egészen késő őszig. A koncepció alapját adhatják ugyanakkor a virág színei, a növény levélkontrasztjai, ahogy a magasság, az arányok is. Emellett érdekes egynyáriakra, évelőkre is specializálódni, igaz az évelőkkel való foglalkozás a kertművészetek csúcsa, érteni kell hozzájuk nagyon, de érdemes bíbelődni velük. Egy biztos, a kert nagy tanító, sokat kell sakkozni a benne élő növényekkel, amiben óhatatlanul benne van a hibázás lehetősége, de ezekből mindig lehet tanulni.

Mi az a legfontosabb dolog, amit a kert tanított meg önnek?
Türelemre, elfogadásra, alázatra, tiszteletre szinte a mai napig tanít. Arra, hogy vannak dolgok, amelyekbe nem tudok beavatkozni, csak elfogadni, mert a napnak nem tudom azt mondani, hogy melegebben süssön, a szélnek, hogy csak keletről fújjon, a viharnak, hogy ne tomboljon. Arra, hogy semmit nem akarhatok előbb annál, mint ahogy annak itt az ideje. A búzát sem arathatom le addig, amíg az meg nem érett, a gyümölcs is zamatosabb, ha már a négy elem elvégezte rajta a dolgát, és a pillangót is ki kell várnom türelemmel, hogy kibújjon a bábból, ahhoz, hogy megcsodálhassam szépségét.

Mit gondol, egy ilyen kert gyógyszer is lehet a lélekre?
Azt látom, hogy a kertekben hatalmas erők vannak jelen, képviselteti magát a négy elem (tűz, víz, föld, levegő), de mellettük más csodálatos építő, gyógyító energiák is érzékelhetők. A növények, különösen a fák képesek arra, hogy az embert megtisztítsák a negatív energiáktól. Azonkívül a létezés minden titka ott van a kertben. A régi emberek tudták ezt, amit mutat, hogy gyógyító, illetve terápiás kertek mindig is léteztek. Talán egy kicsit az enyém is ilyen.
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2016/04-es számában jelent meg.
Képek: BATÁR ZSOLT