Forrás: Europress

Ezeket SOHA! 6 káros dolog, amire nem is gondolnál a növényeid kapcsán

Túl sok víz, kis hely, kevés napfény és stressz – ezek azok az alap problémák, amelyeket sok növénytartó elkövet. Mit tehetsz, hogy elkerüld őket? Íme, a válaszok!

1. Nem veszed figyelembe, hogy időbe telik alkalmazkodniuk

A faiskolában vagy virágüzletben a növények ápolást, sok fényt és megfelelő törődést kapnak. Ergo egy tökéletes közegből viszed haza őket, ezért új otthonukhoz bizony időbe telik alkalmazkodniuk.

Mit tehetsz?

Engedd, hogy otthon érezzék magukat! Ehhez természetesen megfelelő ismeretekre lesz szükséged. Kérdezz utána, milyen környezetre van szükségük, és teremtsd is meg nekik. Számos dolog befolyásolhatja a növény állapotát: az évszak, a kor, az állapot stb. mind olyan tényezők, amelyekre ügyelned kell ahhoz, hogy a növény mielőbb alkalmazkodni tudjon új környezetéhez.

2. Nem figyelsz oda az árulkodó jelekre

Hiába gondozod folyamatosan, előfordul, hogy a növény megbetegszik. Ennek jelei pedig elég hamar kiülnek, elsősorban a levelekre. Figyelj oda alaposan új gondozottadra, és olvass a jelekből, hiszen a növények immunrendszere is gyengélkedhet. Ilyenkor pedig extra ápolásra lesz szükségük.

Mit tehetsz?

A növények is szeretik a társaságot! Azonban ha megbetegedett egy növényed, tedd külön a többitől, míg meg nem gyógyul, hiszen a növények hatással vannak egymásra. Egy egészséges kis növénykommuna megteremti magának a megfelelő mikrokörnyezetet, és fenn is tartja azt.

3. Túlöntözted a növényeket

Az egyik leggyakoribb hiba, hiszen annak ellenére, hogy a növényeknek vízre van szükségük, sokkal jobban preferálják “csupán” a nedvességet a sok víznél. Nem kell mindennap öntözni őket, a legtöbbet elég heti egyszer. Valamint ott van a klóros csapvíz problémája is, amire érdemes külön odafigyelned.

Mit tehetsz?

Ha a talaj teteje száraz, az még nem jelenti azt, hogy öntöznöd kell. Nézd meg a talajt pár centivel lentebb, a gyökereknél. Ha ott szárazságot találsz, öntözhetsz. A túl sok öntözéssel, zuhanyoztatással a jó tápanyagokat kimosod a földből. Jobb, ha inkább permetezed a növényeket, ez párát is szolgáltat nekik.

A klór problémájára pedig egy egyszerű megoldás: engedj egy vödör vizet, majd hagyd állni egy éjszakán keresztül. A végeredmény: klórmentes csapvíz.

4. Nem a megfelelő talajt használod

Gyakori hiba, hogy a növények elöregedett, tömör talajban élnek. Valójában a megfelelő talaj szivacsos, laza és tápanyagokban gazdag.

Mit tehetsz?

Tápláld a talajt! Használj lehullott leveleket és kókuszrostot. A jó komposzt egészséges és hosszú életű növényt eredményez. Ha kis pálcákat dugsz a talajba és azokba helyezed a komposztot, azzal megfelelő tápanyagot juttatsz a talajba.

5. Nem veszed figyelembe az évszakok változását

A levegőt úgy kell értelmezned, mint egy jó ventilátort, a napfénynek pedig nem szabad közvetlenül érnie a növényt, különösen a melegebb hónapokban. Még évelő növények esetében is követned kell az évszakok változását, hiszen a legtöbb leveles nyáron virágzik, télen pedig kiszárad.

Mit tehetsz?

A növények imádják a sok fényt, de a közvetlen sugárzást ritkábban. A világosabb padló visszaveri a beszűrődő napfényt, amely segít a növények egészségének megőrzésében. Estére pedig tedd ki őket nyugodtan az erkélyre, hogy szellőzhessenek kicsit.

6. Változó igények figyelmen kívül hagyása

Ha jól érzik magukat, akkor bizony nőni fognak. Igaz ez a gyökereikre is, és ha nem ülteted nagyobb helyre őket, ezzel pedig nem teszel túl jót a növekedésüknek.

Mit tehetsz?

Az alábbi jeleknél mindenképpen ültesd át leveles barátodat: ha megreped a cserép, vagy ha a gyökérzet túlnövi a helyét, és spirálisan tekeredni kezd. Ezek biztos tünetei annak, hogy új helyre van szüksége a növénynek.


Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.