Forrás: Getty

Mitől lesz bio a bio konyhakert?
A bio konyhakert fogalma nem merül ki annyiban, hogy nem használunk benne mesterséges anyagokat. Vegyük sorra most egyesével, hogyan lehet nekünk is saját bio termésünk.
A bio konyhakert elemei:
- Vegyszermentes: Bár ez önmagában nem elég, hogy bio-nak nevezzük a kertet, de talán ez a legfontosabb ismertetőjegye. Ne használjunk mesterséges, vegyszert tartalmazó műtrágyát vagy szervetlen tápanyagot, és a permetezést is felejtsük el. Minél inkább törekedjünk a természetes anyagok használatára.
- Komposzt: A bio konyhakert alapjai a talajnál kezdődnek. A természetes, tápanyagdús talajt komposzt segítségével kaphatunk. A bio komposztot konyhai és kerti organikus hulladékból tudunk nyerni, tehát a komposztálás mellett is el kell köteleződnünk, ha bio konyhakertet szeretnénk.
- Mulcs: Mivel a bio konyhakertben nem szabad gyomirtószereket sem használni, érdemes bevetni minden természetes megoldást a gazok megfékezése érdekében. A mulcs képes szinte teljesen megakadályozni a gyomnövények megjelenését, ezért a bio kertészek számára elengedhetetlen része a kertnek. Ezen kívül a mulcs megköti a vizet, ezért nem szárad ki a kertünk.
- Bio magok és palánták: Hiába fáradozunk a tökéletesen bio gondozással, ha nem bio kertészetből származó palántákat vagy magokat szerzünk be hozzá.
- tipp bio konyhakert gondozásához
1. Állandó komposzt: A konyhakertből származó zöld hulladékot azonnal tegyük a komposztba, így vissza tudjuk forgatni majd a talajba.
2. Egyszerű növények: Ha még járatlan vagy a bio kertészkedésben, akkor nem érdemes túl bonyolult növényekkel kezdened. Menj biztosra, és válassz könnyen gondozható zöldségeket és fűszereket, melyeket garantáltan fel tudsz nevelni vegyszerek nélkül.
3. Megfelelő hely kiválasztása: Hiába fektetsz rengeteg időt és energiát a bio konyhakert megfelelő gondozásába, ha nem jó helyre telepíted a veteményest. A bőséges terméshez muszáj naponta legalább 5-6 óra napfényt kapniuk a növényeknek, ezért csak és kizárólag napfényes helyet keress neki.