A te lábnyomod mekkora?

Így csökkentheted az ökológiai lábnyomod!

Az ökológiai lábnyom az a nyom, amit földi környezetünkön hagyunk. Nyom például, hogy szelektíven gyűjtöd-e a szemetet? Repülőgéppel mész-e nyaralni vagy vonattal, autóval közlekedsz-e vagy netán tömegközlekedéssel, fogmosás közben folyatod-e a vizet vagy sem, hús helyett zöldségeket-gyümölcsöket eszel-e, sima izzó helyett energiatakarékost használsz-e? Ezek a nyomok láthatatlanok, de következményeivel a híradókból, újságokból dokumentumfilmekből értesülhetsz. Számold fel a láthatatlanságot. Hogy mekkora az ökológiai lábnyomod, mérd le egy ökológiai lábnyom-mérő segítségével (http://www.kothalo.hu/labnyom/).

Ökoszámítás

E mérők olyan számítási módszert alkalmaznak, amellyel világossá válik, hogy a természet forrásainak mekkora részét használod, és az is, hogy ehhez mennyi természeti forrás áll a rendelkezésedre. Minden egyes ember és társadalom elfoglal bizonyos teret bolygónk felszínéből azáltal, hogy itt termeli meg az élete fenntartásához szükséges javakat (élelmiszerek, energia, szórakozás stb.), illetve itt dolgoztatja fel a természettel azokat a hulladékokat, amelyeket kibocsát. Ennek a térnek a nagyságát méri az ökológiai lábnyom.

Mért adatok

E sorok szerzőjének ökológiai lábnyoma 2,9 hektár, miközben az átlagos a hazai lábnyom mérete 3,7 hektár, míg a világátlag 2,2, körülbelül kétszer akkora, mint 50 éve. Ha megnézzük, hogy a Földön 11,3 milliárd hektár biológiailag aktív föld- és tengerfelület van és 6,1 milliárd ember, akkor kiszámítható, hogy valójában minden emberre csak 1,8 hektár jut. Magyarán több hulladékot termelünk, mint azt a fenntartható fejlődés elve szerint tehetnénk. Az ökológiai lábnyom és az eltartóképesség különbsége az ökológiai hiány, ami azt jelenti, hogy pazarló életmódunk következményeit máris a jövő nemzedékére hárítjuk.

 A lábnyom-zsugorítás módjai

A hétköznapi ember képes elhinni, hogy ő egyedül nem képes változtatni a Föld sorsán, pedig ez nem így van! Mi most 10 utat mutatunk erre.

  1. Vásárolj helyben termelt élelmiszert.
  2. Termelj meg saját zöldség-gyümölcsöt.
  3. Válaszd a tömegközlekedést, a kerékpározást, a gyaloglást az autózás helyett.
  4. Gyűjts esővizet, amivel locsolni, vécét öblíteni is lehet.
  5. Fürdés helyett zuhanyozz.
  6. Hasznosítsd újra a műanyag palackokat, vásárolj visszaváltható üveges termékeket.
  7. Használj tölthető akkumulátorokat.
  8. Éjszaka a szobában vedd lejjebb a hőmérsékletet.
  9. Szigeteld az ajtókat, ablakokat.
  10. Vásárolj energiatakarékos izzókat. n

 Forrás: previews.123rf.com

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.