Az elkészült vízház

A vízház a jövő épülete?

A magyar építész találmánya, a vízház abban egyedi és különleges, hogy az épület falainak külső és belső rétege, a dupla üvegfelületek között, de még a padlóban és a mennyezetben is több centiméter vastagságban áramlik a víz.

Honnan az ötlet?

Névjegy

Gutai Mátyás 33 éves, a vízház tervezője

A Kecskeméti Református Gimnáziumban érettségizett, majd Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen diplomázott. Újabb diplomáját már a tokiói egyetem építész karán szerezte. Jelenleg is ezen az egyetemen dolgozik, a víz hatékony felhasználását kutatja az építészetben.

A vízház ötletét a Földünket borító víztömeg kiegyenlítő hatása inspirálta, Gutai Mátyás a tervvel azt bizonyította, hogy a hibrid szerkezetű épületben is létrejön a válaszadó képesség. Mindez lényegében azt jelenti, hogy a Föld 73 százalékát borító víz kiegyenlítő hatásához hasonlóan a vízház elemeiben áramló víz is kiegyenlítő hatást nyújt, növelve az abban élők komfortérzetét. Földünkön a kiegyenlítés egy évet vesz igénybe, az épületen belül mindez csupán néhány másodperc. A vízházak technológiai eljárása épületek felújításakor is alkalmazható.

 Izgalmas prototípus

Az építész terveinek megfelelően máris elkészült a vízház kb. 10 négyzetméteres prototípusa, amelyben a folyadékpanel-rendszer fűtő- és hűtőtestként is szolgál. A rendszer az épület teljes felületén képes tárolni a napenergiát, amit későbbekben hasznosítani tud. A prototípus megvalósításában a Budapesti Műszaki Egyetem és a tokiói egyetem is részt vett, megépítését az Európai Unió mintegy 36 millió forinttal támogatta. n

Gutai Mátyás, a vízház megálmodója

Gutai Mátyás, a vízház megálmodója

Forrás: MTI

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.