Forrás: Europress

Tapétázás szakember nélkül – Nem lehetetlen! 2. rész

Előző cikkünkben arról olvashattál, hogy mit kell átgondolnod és milyen eszközökre lesz szükséged, ha egyedül vágsz bele a tapétázásba. A folytatásban megtudhatod, hogy hogyan kell a tapétát méretre szabni, illeszteni, és az utómunkálatokról is elárulunk néhány hasznos trükköt.

Hogyan vágd szabályosan a tapétát?

A legfontosabb a tapétázásnál, hogy sima, egyenes és tökéletesen illesztett legyen. Sajnos, a legtöbb lakásban a falak egyenetlenség ezt nagyban megnehezítik. A legjobban úgy tudsz megbizonyosodni a tapéta megfelelő elhelyezkedéséről, hogy úgynevezett függőónt vagy vízmértéket használsz.

A függőón egy fonálra kötött súly, melyet műszerek függőleges központosítására használnak.

Lógasd le a függőónt a fal tetejéről, és jelöld be a vonalakat a fonál mentén. Végezd el ezt a műveletet több pontján a falnak, így biztosan mindenhol egyenes lesz az illesztés. Ha még nem próbáltad ezt az eszközt, ebben a rövid videóban lépésről lépésre követheted a folyamatot.

A tapéta felső részén mindig hagyj 5 centiméter pluszt, hogy a plafonon lévő szegőlécet is el tudd takarni vele.


Hogyan használd a tapétaragasztót?

A tapétázás mit sem ér, ha nincsen megfelelő ragasztó anyagunk, amit ráadásul megfelelően keverünk ki. Nagyon fontos az arány eltalálása, mert simán végezhetik a falaink túl szárazon vagy túl nedvesen. Legyen egy nagy asztalod, amin a tapétaragasztót felviszed a tapéta hátuljára. Ne használj újságpapírt alatta, mert a tinta megfoghatja az anyagot.

4-5 ív tapéta lekenéséhez körülbelül fél liter vízre lesz szükséged. Öntsd a ragasztót és a vizet egy tálba, majd kevergesd legalább 30 másodpercig. Hagyd további egy-két percig pihenni, hogy teljesen összeálljon az anyag. Ügyelj arra, hogyha nagyobb mennyiséget keversz ki, azt csak néhány napig fogod tudni használni.

Hogyan javítsd ki a hibákat?

Néha a tapétaragasztó a legnagyobb igyekezet ellenére is képes átütni a tapétán. Amint észreveszed, fogj egy meleg vízbe mártott, tiszta szivacsot, és kifelé haladva egyengesd el a felületet. Nagyon óvatosan végezd el ezt és sohase nyomd túl erősen a szivacsot. 

Fokozottan figyeld a hibák kialakulását közvetlenül a tapétázás után, ugyanis a frissen felrakott anyagon sokkal könnyebb javításokat elvégezni. Mindig legyen kéznél egy száraz, puha kefe, amivel a levegősödést megszüntetheted. 

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.