Forrás: Getty

Tetőtípusok csoportosítva – Melyikről mit érdemes tudni?

Tetőtípusok dőlésszög szerinti csoportosításban:

Lapostető

A lapostetőt nagyon könnyű felismerni, hiszen alig van dőlése, szinte teljesen vízszintesen fedi be a házakat. A kis lejtés az esővizet még elvezeti, de a nagyobb szennyeződések, gallyak és a hó könnyen felhalmozódik rajta, ezért  érdemes gyakran tisztítani. Az ilyen tetők leginkább a modern házaknál jellemzők.

Magastető

A legismertebb a tetőtípusok között, melynek nagyon sok különböző változata létezik. A házak legnagyobb százaléka magastetővel van lefedve, amelyek között a különböző időszakokban épült házak miatt jelentős eltérés lehet. Fő jellemzőjük a nagy dőlésszög, ami jó elvezető képességet jelent, ezért viszonylag időtálló tetőfajtáról beszélünk.

(Magas)tetőtípusok forma szerinti csoportosításban:

Sátortető

Az egyik leggyakoribb tetőforma a sátortető – a kádár-kocka házak kivétel nélkül ilyen fedést kaptak. Ez leginkább egy piramisra hasonlít, négy egyforma, háromszög alakú oldala van, amelyek aztán egy csúcsban találkoznak.

Nyeregtető

A másik nagy klasszikus forma a nyeregtető, amit általában olyan házaknál alkalmaznak, melyek téglalap formájú az alapja. A ház hosszabbik oldalán két oldalra lejtő tető, ahol a rövid oldalaknál oromfal zárja le a szerkezetet. A középső részen lévő nagy magasság miatt ez a forma alkalmas tetőtér kialakítására is. Kevés az anyagigénye, emellett viszonylag könnyen kialakítható, ezért az egyik leginkább gazdaságos megoldás.

Kontyolt tető

A kontyolt tető az előbb említett két típus „keresztezése”, mivel leginkább egy hagyományos nyeregtetőre hasonlít, azonban a ház rövid oldalán az oromfalak helyett háromszög alakú, meredek lejtésű tetőelemek zárják le. A tervezése és a kivitelezése is bonyolult munka, ezért is nem olyan elterjedt tetőtípus.

Egy külön érdekesség: a zöld tető

A zöld tető azt jelenti, hogy az építmény tetejét növényekkel vonják meg, amik így kiváló életteret kapnak, ráadásul sok jó hatásuk van a környezetre. Jó szigetelők, ezért télen és nyáron is biztosítják a kellemes benti hőmérsékletet. Elnyelik az esővizet, ezzel tehermentesítve a csatornákat, valamint megkötik a káros anyagokat, melyek helyett oxigént termelnek.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.