Forrás: Getty

Ne használj üveg vágódeszkát! – Ez az anyag sokkal jobb választás

Különböző anyagokból készülnek már vágódeszkák: műanyag, fa vagy üveg. Mindegyiknek megvan az előnye és a hátránya, de a fából és műanyagból készült darabok egyik nagy hátránya, hogy idővel karcok és vágások keletkeznek rajtuk, melyekből nem lehet teljesen eltüntetni az ételmaradékot, így pikk-pakk elszaporodnak rajtuk a kórokozók. Ezért annyira fontos, hogy rendszeresen lecseréljük ezeket. De vajon melyik anyagból készült bizonyul a legjobb választásnak?

Melyik a legmegfelelőbb anyag?

A fa és műanyag vágódeszkákon kívül kaphatóak üvegből készültek is. Ezek használatát azonban nem javasolják a szakemberek, ugyanis a kések rövid időn belül életlenek lesznek tőle. Ebből a szempontból sokkal jobb választásnak bizonyulnak a fa és a műanyag vágódeszkák. Az utóbbi kettő közül a fa mellett érdemes letennünk a voksunkat, ugyanis bizonyos fafajtáknak – fenyőfa, vörösfenyőfa, tölgyfa – még antibakteriális hatásuk is van.

Mikor cseréljük le a vágódeszkát?

Mivel a legtöbb vágódeszka napi használatban van, nem ajánlott több éven át tartogatni. Akkor szerezzünk be egy újat, amikor már egyértelműen láthatóak a bevágások és karcok a felületén. Ha ezt nem tesszük meg, akkor tudnunk kell, hogy a kórokozók elszaporodnak rajta.

TIPP: A fa vágódeszkák felső rétegét akár le is csiszolhatjuk, így eltüntetve a sérüléseket és baktériumokat.

Nyers húst ne fa vágódeszkán aprítsunk!

Amennyiben nyers húst szeretnénk felaprítani, akkor ne egy fából, hanem egy műanyagból készült darabot válasszunk. A fán megtapadhatnak és elszaporodhatnak olyan kórokozók, melyek súlyos esetben ételmérgezést is okozhatnak. Ezen kívül arra is figyeljünk, hogy a zöldséget, salátákat és minden más élelmiszert ne azon a vágódeszkán aprítsuk, amelyiken a nyers húst is szoktunk. Utóbbinak legyen egy külön deszkája!

A hús felaprítása után alaposan el kell mosni a műanyag vágódeszkát. Erre tökéletesen megfelel a mosogatógép. Olyan programot válasszunk, ami minimum 60 Celsius-fokos vízzel dolgozik. Ilyen hőfokon ugyanis elpusztulnak a baktériumok. A fa vágódeszkát azonban tilos mosogatógépbe tenni, ugyanis feloldódhat benne a ragasztó.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.