Forrás: Getty

Egy kerti parti előtt könnyű elcsábulni: előkapod a magasnyomású mosót, valami erős tisztítószert a szekrény aljáról, és már indul is a nagytakarítás. Csakhogy ez a lendület gyakran kárt tesz a bútorokban. A kültéri elemek nem betonból készülnek – még ha masszívnak is tűnnek –, így a nem megfelelő szerek és eszközök gyorsan tönkretehetik a felületüket, megrövidítve az élettartamukat.
Autóviasz – a csillogás ára: ragacs és foltosság
Nem minden, ami az autónak jó, működik a kerti széken is. Az autóviasz csillogó eredményt ígér, de a kültéri bútorokon gyakran kudarcba fullad a próbálkozás. A fa felületén nem tapad meg rendesen, a műanyagot pedig ragacsossá és foltossá teheti. Ahelyett, hogy elegáns fényt kapnál, inkább úgy néz ki a bútor, mintha félbehagytad volna a takarítást.
Aceton – erős, túl erős
A körömlakk lemosására jó, de a bútorodra ne tedd! Az aceton kiváló oldószer, de pont ezért veszélyes. Könnyedén lemarja az UV-álló bevonatot, károsítja a szövet- és műanyagfelületek szerkezetét. Ahelyett, hogy egy foltot eltüntetnél, az egész bútordarabot idő előtt tönkreteheted vele. Válassz inkább enyhe szappanos vizet, és adj hozzá némi türelmet.
Hypo – a fa legnagyobb ellensége
Ami a fürdőszobában fehérít, a teraszon rombol. A hipó erőteljes fertőtlenítőszer, de a kültéri bútorokon katasztrofális hatást gyakorol. Elvonja a fa természetes olajait, repedéseket okoz, elvékonyítja a textíliákat, és kifakítja a színeket. Mindezt úgy, hogy közben nem is hatékonyabb, mint egy egyszerű mosogatószeres oldat. Ne áldozd fel miatta a teljes garnitúrát!
Durva kefe = durva károk
Az erőteljes súrolás nem mindig hatékonyabb – csak látványosabb. A kemény sörtéjű kefék mikrosérüléseket okoznak a fa, fém vagy műanyag felületeken. Ezek a sérülések vonzzák a port, a nedvességet és a penészt, amit később szinte lehetetlen eltávolítani. Ha szükséges kefét használni, válassz puha, kímélő változatot.
“Mindenes” tisztítószer – inkább senkinek sem jó igazán
Egy flakon nem tud minden felülethez alkalmazkodni. Bár csábító, hogy egy univerzális tisztítószerrel minden problémát megoldj, a különféle anyagok (fa, műanyag, fém, textil) más-más bánásmódot igényelnek. A “mindenes” szerek gyakran semmire sem ideálisak, és hosszú távon akár károsíthatják is a felületkezelést. A legegyszerűbb szappanos víz sokszor a legjobb megoldás.
Magasnyomású mosó – látványos, de veszélyes
A térkövet tisztítsd vele, ne a bútorokat! Bár rendkívül hatékonyan távolítja el a koszt, a magasnyomású mosó beláthatatlan károkat okozhat a bútorokban. A fonott műanyag meglazulhat, a fa megrepedhet, a fém bevonata megsérülhet. Az eredmény egy kopott, elhasználtnak tűnő bútor már egy szezon után is. Helyette inkább használj kerti slagot, enyhe nyomással – és egy kis türelemmel.