Forrás: Europress

Tudd meg, mekkora légkondira van szüksége otthonodnak!

Forróság. Nyáron sokszor elviselhetetlen az időjárás. Főleg, ha panelházban lakik az ember. Azon túl, hogy kínkeservesen lehet csak átvészelni ezt az időszakot, az egészségnek sem tesz jót, ha stabilan 30 Celsius fok fölött éljük mindennapjainkat.

De a légkondicionáló feltalálóinak hála nem is kell. Azokban a lakásokban, melyekbe hosszú órákon át betűz a nap, szinte lehetetlen megmaradni klímaberendezés nélkül. Egy ilyen készülék pillanatok alatt elviselhetőre hűti a lakás hőmérsékletét, sokat javítva ezzel a lakók közérzetén. Persze ehhez az kell, hogy megtaláljuk az otthonunkhoz leginkább passzoló kivitelt. A ” minél nagyobb, annál jobb” elvét itt felejtsük is el, hiszen duplán ráfizetünk azzal, ha egy túlméretezett teljesítményű készüléket szereltetünk fel otthonunkba: a felesleges túlfogyasztás mellett maga a berendezés is (jóval) drágább lesz.

De szerencsére nem kell vakon tapogatóznunk ez ügyben. A lakás alapterülete és belmagassága alapján ugyanis laikusként is egész jól be tudjuk határolni a szükséges teljesítményt. Főszabály szerint 30 W-tal kalkulálnak a szakemberek köbméterenként, ami egy átlagos, 2,7 méteres belmagasság esetén a következőket jelenti:

  • 30 nm-es lakáshoz 2,5 kW
  • 43 nm-es lakáshoz 3,5 kW
  • 64 nm-es lakáshoz 5,2 kW
  • 88 nm-es lakáshoz 7,1 kW
  • 130 nm-es lakáshoz 10,5 kW
  • 174 nm felett pedig 14,1 kW

teljesítményű légkondícionálót ajánlott választani.

Erre a hüvelykujj szabályra az esetek döntő többségében bátran támaszkodhatunk. Ha viszont nem egy átlagos rendeltetésű helyiségekben szeretnénk beüzemelni a készüléket, előfordulhat, hogy rá kell számolnunk valamennyit. Amennyiben van nagy teljesítményű hőforrás a lakásban (pl. egy speciális gép vagy fényforrás), mely működés közben ontja magából a hőt, azok jelenlétét is érdemes bekalkulálnunk a döntésbe. A képlet viszont nem lesz bonyolultabb, mindössze annyi a feladat, hogy ezen készülékek teljesítményét hozzá kell adnunk a helyiség hűtőteljesítmény-igényéhez. De hogy biztosra menjünk, ilyen esetekben azért célszerű egy szakember véleményét is kikérni.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.