Forrás: Europress

Menj biztosra! Itt a 10 legfontosabb tudnivaló a lakásbiztosítással kapcsolatban

1. Nem csak a ingatlan tulajdonosa köthet lakásbiztosítást, viszont a szerződő személyének érdekeltnek kell lennie abban, hogy az ingó- és ingatlan vagyontárgyakat biztosítás kötéssel biztosítsa. Szóval a szerződő jogi viszonya lehet bérleti, haszonélvezeti vagy tulajdonosi.

2. Ezek az alapvető fedezetek:
– elemi károk fedezete (tűz, vihar, jégverés, hónyomás, villámcsapás),
– katasztrófa biztosítás fedezete (földcsuszamlás, árvíz, földrengés),
– kiegészítő biztosítás (balesetbiztosítás, felelősségbiztosítás, gépjárműbiztosítás),
– exkluzív fedezetek (ebtartói, akvárium törés).
Annak érdekében, hogy a leginkább testre szabott legyen a lakásbiztosítás, az többféle fedezetet is tartalmazhat, tetszőleges kombinációban.

3. Lakásbiztosítás kötésekor ne aszerint válassz biztosítót vagy csomagot, hogy melyik a legolcsóbb, hanem hogy ingatlanodhoz és az abban található értékeidhez melyik való. Minél több szolgáltatást tud nyújtani egy csomag, annál jobb. Még ha ezért éves szinten pár ezer forinttal többet is kell fizetni. Kár esetén később majd te jársz jobban.

4. Áruk szerint kétféle biztosítás van:
– a dobozos lakásbiztosítás, amely az alacsonyabb jövedelműek számára lett kidolgozva,
– az all risk lakásbiztosítás, amely a magasabb jövedelemmel rendelkezőket célozza meg.

Menj biztosra! Itt a 10 legfontosabb tudnivaló a lakásbiztosítással kapcsolatban

5. Tudsz lakásbiztosítást kötni más szolgáltatásokat nyújtó biztosításokkal együtt. Így több külön-külön biztosítás kiváltható, és sok járulékos probléma is megelőzhető. Ilyen például a díjfizetés átvállalása munkanélküliség vagy tartós betegség esetén, a házi kedvencek balesetbiztosítása, vagy a közüzemi szolgáltatás kimaradása miatt keletkező károk megtérítése.

6. Köss olyan lakásbiztosítást, amelyben a nap 24 órájában rendelkezésünkre áll gyors szerviz-szolgáltatást is. Sürgős megoldást igénylő problémák esetén, ha az hétvégén vagy éjjel történik (például egy csőtörés), jól tud jönni a non-stop ügyelet.

7. Kötelező minden hitelre vásárolt ingatlanra az ingatlan biztosítását. Ebben az esetben a lakásbiztosítás kedvezményezettje a hitelező lesz, viszont az ingóság biztosítása a szerződő feladata marad.

8. Alulbiztosítás helyett pótlási értékre vagy újraépítési értékre szerződj, így a vagyontárgy új értékét fogja megfizetni a biztosító.

9. Ha bekövetkezik a káresemény, azt mielőbb, de maximum két napon belül jelenteni kell a biztosítónak, ők pedig azt öt napon belül kötelesek szemlézni.

10. Bár elvileg nem ajánlott a káresemény esetén semmihez sem nyúlni, amíg a biztosító szakembere meg nem érkezik, a károkat a lehetőségekhez mérten enyhítened kell! A kármentés, a kárenyhítési kötelezettség rád is vonatkozik, akárcsak a károsodott vagyontárgy megőrzése.

11. Szerződéstől függetlenül a helyzet az, hogy a biztosító nem minden esetben kell, hogy fizessen. Ha ugyanis bebizonyosodik, hogy a kárt jogellenesen, szándékosan vagy súlyosan gondatlanul okozták, akkor – ahogy azt a Polgári Törvénykönyv is kimondja – a biztosító mentesülhet a fizetés alól.

12. A biztosító 60 nappal a biztosítás lejárta előtt küldi ki az indexálásról szóló levelet, amely tartalmazza a következő évi díj összegét. Jó, ha tudod, hogy az értékkövetés infláció mértékű! Az indexálástól írásban elállhatsz, a biztosítás felmondására pedig a fordulót megelőző 30-ik napig van lehetőséged.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.