Forrás: Europress

Ingatlaneladás utáni adózás – Mutatjuk a tudnivalókat

Ha ingatlant adsz el, akkor a befolyó vételár mellett kiadásokra is kell számítanod. Mindenképp fontos erről beszélni akkor, ha a kapott összeget másik lakásba forgatnád bele, esetleg még hitelt is vennél fel mellé.

Az ingatlan értékesítése után fizetendő ingatlanadó nem más, mint az értékesítésből származó jövedelmet terhelő járulék. Az ingatlaneladás után keletkező személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettség akkor jön létre, ha (2019-ből nézve) az érintett ingatlan 2013 után került a birtokunkba. Az adót akkor kell megfizetni, ha magasabb összegért kerül az ingatlan eladásra (lakás, termőföld, építési telek és egyebek), mint amennyiért pár évvel korábban vásároltuk.

Ha magánszemélyként értékesítünk ingatlant vagy vagyoni értékű jogot (haszonélvezetet), akkor az ebből szerzett jövedelem után 15 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetni. Jövedelemnek az eladásból származó bevétel és az elszámolható költségek különbözete számít. Abban az extrém esetben, ha a költségek meghaladják az ingatlan értékesítéséből származó bevételt, nem kell adózni.

Ezek számítanak bevételnek:

  • Eladási ár
  • Az ingatlanért cserébe kapott dolog piaci értéke
  • A vevő által fizetett késedelmi kamat

Ezek a költségek csökkenthetik az adóalapot:

  • Az ingatlanért eredetileg fizetett vételár
  • A szerzéssel kapcsolatban fizetett illeték
  • A vásárlás óta végrehajtott értéknövelő beruházások (például nyílászárócsere, fűtés-korszerűsítés) értéke
  • Állagmegóvással kapcsolatban végrehajtott beruházások értéke. Ide tartoznak az eladás előtt (24 hónapon belül) végrehajtott olyan munkálatok, melyek értéke meghaladja az átruházásról szóló szerződésben szereplő összeg 5 százalékát. Ilyen lehet például a festés, a tapétázás vagy éppen a parkettázás. Fontos, hogy minden ilyen költséget számlával kell igazolni
  • Öröklés esetén az az összeg, ami alapján az illetéket megállapították. Ha az öröklés illetékmentes volt, akkor a hagyatéki leltárban szereplő összeget kell figyelembe venni
  • Ha ajándékozás útján történt a tulajdonszerzés, akkor az eladás utáni bevétel (vételár) 75 százalékát kell figyelembe venned. Ebben az esetben más költségeket már nem számolhatsz el
  • A vásárlással kapcsolatban kifizetett ügyvédi költség és szakértői díjak
  • Az eladással kapcsolatban kifizetett költségek (hirdetés, ingatlanközvetítői jutalék, tulajdoni lap igénylése stb.)

Az ingatlan eladása után fizetendő adó mértéke függ a szerzés és az eladás között eltelt időtől, valamint az ingatlanhoz kapcsolódó bevételek és költségek különbségétől.

Forrás

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.