Forrás: Eurorpess

Egy átlagos szerződés is – szóljon az bármiről – laikus szemmel nehezen érthető és túlkomplikált, hát még egy ingatlan adásvételi szerződés, ami komoly összegekről és értékről rendelkezik. Éppen ezért fontos, hogy amennyire csak lehet, tisztában legyél azzal, mit és hogyan kell szabályozni egy ilyen kontraktusban, különben akár pórul is járhatsz. Noha ezek előkészítését és érvényesítését ma már jellemzően ügyvédek vagy közjegyzők végzik, mégiscsak te vagy az aláíró, aki annak tartalmáért teljes felelősséget vállal. Ezért sem árt, ha felkészíted magad a sarkalatos pontokra. Az ingatlan adásvételi szerződés buktatói következnek.
Az ingatlan adásvételi szerződés buktatói
1. Az eladó az eladó?
Noha trivialitásnak tűnhet, sajnos nem az. Győződj meg róla, hogy valóban az ingatlan tulajdonosa-e az, akivel szerződést tervezel kötni. Ehhez nincs is más dolgod, mint a földhivatalból kikérni az ingatlan tulajdoni lapját a pontos cím és a helyrajzi szám alapján. (Ennek díja mindössze 1.000 Ft.) Érdemes ezt a szerződés aláírása előtti napokra hagyni, hogy biztosan a legfrissebb információkról kapj tájékoztatást.
Mire figyeljünk használt lakás vásárlásakor?
2. Tehermentes az ingatlan?
Ha már kikérted a tulajdoni lapot, azt is ellenőrizd rajta, nincs-e az ingatlanon bármilyen teher (így például jelzálogjog, végrehajtási jog vagy terhelési tilalom). Amennyiben van ilyen, kérd azok töröltetését az eladótól, különben ezekkel együtt vásárolod meg a lakást, és a szerződés aláírásával te leszel azok alanya.
Mennyi önerő kell lakásvásárláshoz?
Nulla tartozás?
Ugyanígy elengedhetetlen a közművekre és rezsi költségekre vonatkozó nullás igazolás beszerzése, hogy egy esetleges több száz ezer forintos áramszámla vagy a víz hirtelen kikötése ne érjen váratlanul. Az ilyen tartozások ismeretében javíthatjuk saját alkupozíciónkat az eladónál.
Láttuk vagy sem?
Fontos, hogy milyen nyilatkozatot teszünk a szerződésben. Ha szerepel benne, hogy láttuk a lakást a kontraktus megkötése előtt, később jóval nehezebben élhetünk bármilyen panasszal vagy garanciális igénnyel. A leírtak értelmében ugyanis felmértük az ingatlan állapotát, és annak tudatában kötöttük meg az üzletet.
Közös tulajdon?
Elképzelhető, hogy olyan lakást vagy házat szemeltél ki magadnak, mely közös tulajdonban van. Jó tudni, hogy ilyenkor a tulajdonostársaknak elővásárlási joguk van. Érdemes ennek feltételeit alaposan körüljárni, és esetleg felkeresni az érintetteket, hogy nem kívánnak-e lemondani erről a jogukról.