Forrás: Getty

Így mulcsozz helyesen – mert a jó szándék néha kevés a kertednek

Először is: miért is fontos a mulcs?

A jó mulcsréteg védi a talajt a kiszáradástól, szabályozza a hőmérsékletet, elnyomja a gyomokat, és szép, rendezett külsőt ad a kertednek. Ez azt jelenti, hogy kevesebb locsolással is nedves marad a talaj, és nem kell annyit hajolgatnod a gyomlálás miatt sem. Csakhogy a nem megfelelő technika több kárt okozhat, mint amennyi hasznot hoz. 

A leggyakoribb hibák a mulcsozással kapcsolatban

1. hiba: Az egyik legnagyobb baki a túl vastag mulcsréteg. Azt hinnéd, hogy minél több, annál jobb, pedig ez közel sincs így! A 5-8 cm vastagság bőven elég. Ha vastagabbra rakod a talajtakarót, a gyökerek szó szerint megfulladnak, a víz pedig nem jut le megfelelően a talajba. Ráadásul így a kártevők is szívesebben beköltöznek a növények tövéhez.

2. hiba: A másik tipikus hiba a profik által csak mulcsvulkánnak csúfolt megoldás, vagyis amikor kupaccal vesszük körbe a fák törzsét. Ezt mielőbb érdemes megszűntetni! A fa törzse nem bírja a folyamatos nedvességet, könnyen rothadásnak indulhat. Ehelyett hagyj egy kis “szellőzőkört” a törzs körül, és csak ezen kívül terítsd el a mulcsot.

Milyen mulcsot válassz?

A természetes anyagokat (fakérget, szalmát) érdemes előnyben részesíteni. Ne feledd, hogy a dekoratív színezett mulcsok jól néznek ki, de érdemes megbízható forrásból választani, nehogy vegyszeresen kezelt faanyagot szórj ki.

Tipp: mindig felfrissítheted a mulcsréteget, de sose rakj újabbat a régi, már lebomló mulcs tetejére anélkül, hogy egy kicsit átmozgatnád az alsó réteget. A frissítés szuper ötlet, de ne temesd el élve a talajt.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.