Forrás: Getty

Így tartsd karban a kandallódat, hogy sokáig adhasson meleget

A kandalló ősszel és télen nem csak hasznos, de nagyon hangulatos is. Ha vagyunk olyan szerencsések, hogy nálunk is létezik, akkor tegyünk meg mindent azért, hogy minél tovább őrizhessük meg a tűz kellemes, pattogó hangját. Ezeket tudod tenni azért, hogy megőrizd a kandallód jó állapotát éveken át keresztül.

1. Mindig ellenőrizd a téglák közötti habarcsot

A kandalló által termelt magas hőmérséklet mellett természetes, hogy a hőtágulás hatására kisebb lyukak keletkezhetnek a téglák közötti habarcson. Ezeket könnyű fixálni, amíg kicsik, ezért érdemes azonnal megjavítani és betömíteni őket, amint észrevesszük. Ha nem oldjuk meg ezt a problémát minél hamarabb, akkor idővel a nagy lyukakon kicsaphat a láng, és képes fel is gyújtani a körülötte levő tárgyakat.

2. Tisztítsd rendszeresen a kéményt

A kémény átfogó tisztítását szakember szokta végezni, azonban mi magunk is vásárolhatunk kéménytisztító szettet, amivel a kémény alsó részét mindig tisztán tudjuk tartani. Ezt érdemes rendszeresen elvégezni, hiszen a hő miatt letapadt korom nem csak a kéménynek tesz rosszat, de nekünk sem jó, ha visszaáramlik a lakótérbe.

3. Csak minőségi dolgokat tüzelj el

A rossz minőségű tűzifa, netán műanyag szórólapok, és rossz anyagú reklámújságok, nem szolgálják a kandalló hosszú élettartamát. Az égés során ezeknek a részecskéi letapadnak a kéménybe és a kandalló belsejébe, ami határozottan rossz mind a tüdőnek, mind a kandallónak. Vásároljunk minőségi tűzifát és természetes gyújtóst ahhoz, hogy sokáig jó legyen a kandallónk.

4. Vizsgáltassuk át évente

A kandalló átvizsgáltatása nagyon fontos, hogy az apró problémákat még csírájukban elfojtsuk. Évente egyszer mindenképpen vizsgáltassuk meg szakemberrel. Régi, öreg kandallók esetében pedig nem baj, ha évi kétszer is megnézetjük – egyszer a fűtési időszak előtt, egyszer a fűtési időszak után.

5. Tisztítsd meg rendszeresen a kandalló tégláit

Hiába van jól kialakítva a kandalló, az üveglap és a téglák is befeketedhetnek. Ezeket többféleképpen tudjuk tisztítani. A legóvatosabb verzió, ha meleg vízbe keverünk sót és mosogatószert, és ezzel sikáljuk körbe az érintett területeket. Ennél eggyel durvább megoldás, ha az előző mixtúrához keverünk ammóniát is, ami minden lerakódást felold.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.