Forrás: Getty

A tudatosság sokat ér – Hol és hogyan spórolhatunk a mindennapokban?

Sokan elhatározzák, hogy véget vetnek a költekezésnek, és elkezdenek spórolni, de ez sajnos ritkán ilyen egyszerű. Ennek oka, hogy a legtöbben nem szeretnénk áldozatokat hozni, illetve az életstílusunkon változtatni. Annak érdekében, hogy mégis sikerrel járjunk, próbáljunk meg tudatosan bánni a pénzzel, így biztosan félre tudunk tenni. Ehhez hoztunk pár hasznos tanácsot.

A legjobb stratégiák, hogy tudatosan bánjunk a pénzünkkel

Kerüljük a spontán költekezést

Kivel ne történt volna már meg, hogy elindult farmert venni, de végül nem az került a szatyorba, hanem egy kabát?! Ezután pedig azzal nyugtatjuk magunkat, hogy semmi gond nincs ezzel, hiszen amúgy is elköltöttük volna azt a pénzt. Hosszútávon az ilyen vásárlások azonban komolyan csökkenthetik a vagyonunkat, ezért megosztunk pár ötletet, melyeknek köszönhetően ritkábban fognak előfordulni.

Az egyik stratégia a 30 napos szabály, ami nagyobb beruházások esetén alkalmazható. Készítsünk egy listát olyan dolgokról, melyekre nagyon vágyunk, majd várjunk 30 napot. Amennyiben még mindig meg szeretnénk venni ezeket a tárgyakat, akkor nyugodtan vásároljuk meg azokat. Sok esetben azonban a 30 nap elteltével már egyáltalán nem tartjuk fontosnak a listán szereplő dolgok beszerzését, így rengeteg pénzt spórolhatunk meg. Kisebb értékű beszerzések esetén a 10 perces szabály alkalmazását javasoljuk, ami ugyanazon az elven alapszik, mint a 30 napos szabály.

Szintén szuper trükk a spontán vásárlások kerülésére, ha kiszámoljuk, hogy az adott tárgyért mennyit kellene dolgoznunk, így sok esetben megváltozik a véleményünk az adott dolog fontosságáról. Az is rendkívül hatásos, ha a shoppingoláshoz nem visszük magunkkal a bankkártyánkat, hanem bizonyos összegű készpénzt tartunk csak magunknál, így biztosan nem költünk többet, mint amennyit elterveztünk.

A tervezés fontossága

Mindig úgy induljunk el vásárolni, hogy előre tervezzük meg, mire van szükségünk. Minden esetben készítsünk egy bevásárlólistát, továbbá előre tervezzük meg, hogy mit fogunk a héten főzni, így még hatékonyabban tudunk spórolni, hiszen szintén elkerüljük a spontán vásárlást. További pluszpont, hogy gyorsabban végzünk a vásárlással, hiszen nem lézengünk a sorok között, hanem céltudatosan közlekedünk a boltban.

Szintén nagy hiba, ha csak azt az összeget tesszük félre, ami a hónap végén megmarad, ez ugyanis néha annyira kevés, hogy végül lemondunk a spórolásról. Sokkal jobb taktika, ha már hó elején félrerakjuk a bevételünk 5-20 százalékát, így véletlenül sem tudjuk azt elkölteni.

Természetesen a kiadásaink és bevételeink pontos számontartása is javasolt, hiszen ebben az esetben hó végén feketén-fehéren látjuk, hogy mire költöttünk feleslegesen.

További tippek a hétköznapokra

  • A már nem használt, de jó állapotú tárgyakat, ruhákat vagy készülékeket ne tárolgassuk feleslegesen, hanem inkább adjuk el, így plusz bevételre tehetünk szert.
  • Tankolás során figyeljünk arra, hogy ne a legdrágább kútra járjunk, hanem keressünk a közelben egy olcsóbbat.
  • Ellenőrizzük rendszeresen az autónk kerekeiben a levegőnyomást, ugyanis ha ez túl alacsony, akkor jelentősen megnőhet a fogyasztás.
  • Járjunk minél többször biciklivel, gyalog, esetleg rollerrel.
  • Soha ne menjünk éhesen vásárolni, ugyanis akkor olyan élelmiszereket is megveszünk, amikre egyáltalán nincs szükségünk.
  • Ne csak márkás termékeket vásároljunk, hiszen az áruházak saját márkái is sok esetben ugyanolyan jó minőségűek és finomak.
  • Szezonális zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszunk.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.