Forrás: Getty

A hidegburkolás előnyei és hátrányai – Biztosan ez a legjobb választás?

Mi az a hidegburkolás?

A burkolatoknak két főtípusa van, a hidegburkolás és a melegburkolás. A melegburkolatokhoz tartozik a padlószőnyeg, a parketta, a hajópadló vagy a PVC műanyagpadló, azaz minden olyan burkolatforma, amely meleg hatású és jó hő- és zajszigetelő. Ezzel szemben a hidegburkolás kategóriájába tartozik a csempe, a járólap és a kő, azaz az olyan burkolattípus, mely nem nyújt túlságosan meleg érzetet. Alkalmazhatunk hidegburkolatot házon kívül is és belül is, hiszen rengeteg fajtája áll már a rendelkezésünkre. A melegburkolatokkal ellentétben a hidegburkolatok megfelelő kivitelezése egyáltalán nem egyszerű, hiszen fontos a jó rögzítőanyag kiválasztása és a lerakási módszer is.

Mik az előnyei és hátrányai a hidegburkolatnak?

A hidegburkolat egy tartós burkolat típus, hiszen mind a csempe, mind a járólap, mind a kő kemény, strapabíró anyagból készül. Tartósságukért nem kell túl sok mindent csinálnunk, ezért jó megoldás azok számára, akik nem szeretnék a padlóápolásra sok időt fordítani. Tisztán tartása is egyszerű, rendszeres feltörléssel és alapos porszívózással akár éveken keresztül újszerű állapotban tudhatjuk. A hidegburkolatok többsége teljesen vízálló, ezért jó döntés lehet a fürdőszobába, konyhába vagy garázsba. Sokan ódzkodnak a nappaliba hidegburkolatot választani, mivel nem biztosít meleg érzetet és nem kelt otthonos hangulatot. Azonban éppen ebből a hátrányból következik az egyik legnagyobb előnye is, mert a hidegburkolatok alá szereltethetünk padlófűtést is, ráadásul jó szőnyegekkel egyszerre lesz otthonos és meleg is az összhatás.

A hidegburkolatok fajtái és tulajdonságaik

  • Padlólapok: Értelemszerűen ezeket használják a padló bevonására. Sok fajta padlólap közül válogathatunk, lerakásukhoz mindenképp kérjük szakember segítségét. A padlólapoknak van kültéri és beltéri változata is, ezért teraszra vagy erkélyre is használhatjuk őket.
  • Falburkolók: A falburkolók nagyon trendinek számítanak manapság, a tégla- vagy kőhatású falburkolat szinte minden lakberendezési lapban megjelenik. Vannak kültéri és beltéri verziói is.
  • Mozaik: A mozaikoknak többféle verziója is van, például van üvegmozaik, mely a fényt is átengedi, de van csempe vagy kerámia is, mely már teljes falburkolatként szolgál.
  • Fali csempe: A fali csempéket konyhába, kamrába vagy fürdőszobába ajánlják elsősorban. Többnyire kerámia anyagúak és teljesen vízállók.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.