A függöny minden helyiséget öltöztet

Segítünk, milyen függönyt válassz!

Egy méteráruboltba belépve rá kell döbbennünk arra, hogy azt sem tudjuk, merre induljunk, és milyen anyagot keressünk. Legyenek előzetes elképzeléseid arról, milyen függönyt keresel! Jó, ha több helyen is körülnézel, mielőtt vásárolsz, mert nemcsak a választék térhet el az egyes üzletekben, de az árkülönbségek sem elhanyagolhatóak.

Milyen alapfüggönyt szeretnél?

A magyar családoknál a csipkefüggöny-sötétítő függöny kombináció a legelterjedtebb. De az utóbbi években a függönydivat is nagy utat járt be: függönytelen ablaktól a mini függönyön keresztül a félablak-magasságú, a fűtőtestig lelógó, és az egészen földig érő is menő lehet. Először döntsd el, hogy karnisra szeretnéd függeszteni a függönyt vagy vitrázsrúdra fűzni – más-más anyagok között kell majd válogatnod. Sétálgass kertvárosban vagy faluban, és fürkészd az ablakokat, így lehet a legjobb ötleteket ellesni.

füg3_X

Izgalmas színvariációkat is létrehozhatsz

Jól jön a sötétítő is

Milyen anyagot keress?

Alapfüggönyre: organza, taft, voile, sable vagy jacquard, rácsos függöny

Sötétítő függönyre: zsenília, taft, doublé, szatén, black out vagy esetleg dekor anyagok, vásznak, karton

Vastagabb vagy vékonyabb anyagban is gondolkodhatsz aszerint, hogy valóban sötétítésre fogod-e használni a függönyt, vagy csak arra, hogy egyszerűen szép legyen, és öltöztesse a szobát. Ahol redőny vagy spaletta van, ott igazából sem az anyagvastagsággal, sem a mérettel nem kell bajlódnunk, valós funkció hiányában úgyis „hozzánő” majd az anyag az ablak széléhez. Ha igazi feladata lesz a sötétítőfüggönynek, akkor vastagabb, erősebb anyagra van szükséged. Karnisra csipesszel vagy csúszkával ugyanúgy rögzíthető a sötétítő függöny is, mint a csipkefüggöny.

függöny10_X

A függönyt kombinálhatod rolóval

Fontos, hogy a csipkefüggöny és a sötétítő függöny harmóniában legyenek egymással – nem célszerű például két nagymintásat választani, mert bármennyire szépek is, kiütik egymást. Jó választás a mintás-mintátlan kombináció. A szőnyeggel való összképre is gondoljunk!

Hogyan vegyél méretet?

Karnisos felfüggesztésnél: Hosszúság: Csipeszek vagy csúszkák aljától a kívánt hosszig tartó távolság. Szélesség: Karnis elejétől a végéig (ne csak az ablakszélességet mérd).

Vitrázsrudas felfüggesztésnél: Hosszúság: Rúdtól a kívánt hosszat mérd le. Szélesség: Az egyes ablaktáblák szélességét jegyezd le.

függöny_X

Karnis vagy vitrázsrúd? Eldöntheted!

Mennyi anyagot vegyél?

Hagyományos, karnisról lelógó csipkefüggönynél a függöny szélességének legalább a másfélszeresét vedd meg, így lesz szépen ráncolható. Vitrázsfüggönynél az ablaktáblák össz-szélességét kell megvenned. Sötétítő függöny esetében tiéd a döntés: ha ráncolt függönyt szeretnél, itt is a másfélszeres szélességet kell megvenned, de a sötétítő ránc nélkül is jól mutat, ekkor a szimpla szélesség is elég. Ha csak az ablak széléhez vennél anyagot, kvázi dísznek, akkor egy-egy kis darabka is megteszi. A varrásra minden esetben hagyj rá pár centit!

A textíliák egyébként mindig többféle anyagszélességben kaphatók, nem egyértelmű tehát, hogy a függöny hosszát, vagy a szélességét kell megvenned. Mindenképp nézd meg, forgatható-e a függönyanyagodon a minta – egyaránt jól mutat-e szélességében és hosszúságában is! Ha végképp tanácstalan vagy, kérd az eladó segítségét: ő az ablakméret, az anyagszélesség, és a lehető legkevesebb maradék hármasát mesterien összehozza.

Milyen kiegészítőkre lesz szükséged?

A karnishoz használhatsz csipeszt vagy csúszkát is, ezek más-más felfüggesztési lehetőséget adnak, így a vásárlásnál – a ráncoló kiválasztásánál – sem mindegy, hogyan döntesz. A ráncoló (behúzó) kiválasztásánál érdemes elidőznöd egy kicsit, mert nagy a választék: a „darázsos” folyamatosan fogja beráncolni a függönyödet, a „ceruzás” szakaszosan. Létezik tépőzáras behúzó is, amit a karnisra ragaszthatsz, például bordűrhöz – ez szépen keretezi az ablakot. A függöny tetejére célszerű védő ferdepántot varrni, ez a csipesz fogaitól védi az anyagot. Ólomzsinórt is lehet kapni, ezt a függöny aljára szokták tenni nehezéknek, hogy jobb legyen az anyag esése. Ha szeretnéd a függöny két szélét rögzíteni, használhatsz sodrott zsinórt vagy elkötőt. n

Mintás és sima - de a színárnyalat stimmel

Mintás és sima – de a színárnyalat stimmel

Forrás: Pinterest

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.