Hova tovább?

Tetőtér beépítése gyerekszobának - ezekre kell figyelni!

Megoldás lehet a padlástérből tetőteret varázsolni, ezzel ugyanis gyakran jóval olcsóbban alakíthatunk ki tágas otthont, mintha hozzáépítenénk vagy nagyobba költöznénk. A dolog kézenfekvő és praktikus, hiszen úgy nő jelentősen az alapterület, hogy számos beruházás megspórolható, ráadásul a szeretett otthont sem kell elhagynunk. Nem szükséges telket venni, új épületet felhúzni, újra bekötni a közműveket. Ráadásul ha gyerekeknek szánjuk a helyet, az azért is bizonyulhat jó döntésnek, mert a legifjabb korosztály bírja a lépcsőzést, ráadásul a fiatalok szeretik az olyan zegzugos, romantikus, kuckós tereket, amelyek egy tetőtéri lakótérre jellemzők.

Tetőterünk alkalmassága

Költségek

Megválaszolni látatlanban, hogy mennyibe kerül egy tetőtér beépítése, igen nehéz feladat, hiszen egy sokismeretlenes egyenlettel állunk szemben. A beépítési költségek nagyban függenek a meglévő szerkezetek állapotától és a meglévő tetőtér kialakításától. Érdemes építésztől ajánlatot kérni a konkrét munkára, a kialakítás műszaki megoldására, és ennek alapján a bekerülési költségre is.

Ha megvan a szándék, a legelső feladat jó referenciával rendelkező hozzáértő statikust, illetve tetőfedőt hívni. A szakemberek meg tudják mondani, hogy házunk födémszerkezete milyen terhelésre alkalmas, illetve a tető kialakítása, esetleg átalakítása nagyságrendileg mekkora költségekkel jár. Ilyenkor a ház alapozását is meg kell vizsgáltatni, hiszen alapesetben az egy szinthez lett tervezve, ezért előfordulhat, hogy ott is megerősítés szükséges. A fő statikai kérdés szinte minden továbbit eldönt. Fontos, hogy a tetőtér beépítése jobbára csak a hatóságok vigyázó tekintete mellett történhet, magyarán szükséges a tervezés, az engedélyeztetés, és majd használatbavételi engedély is kell. Természetesen nem csak akkor, ha bankhitelt vagy lakástakarékpénztári megtakarítást használunk fel, hanem akkor is, ha saját forrásból építkezünk.

Romantikus, mint általában minden tetőtér

Romantikus, mint általában minden tetőtér

Mire figyeljünk oda különösen?

  1. Lécezés, átrakás: A tetőtér-beépítésnél, ha 10-15 évesnél régebben épült a ház, előfordulhat, 20-25 év felett pedig majdnem biztosan szükséges lesz a tetőlécek komplett cseréje, ezzel együtt a cserepek (vagy más fedőanyag) átrakására.
  2. Gerendázat, födém: Ha szerencsénk van, akkor a gerendázat rendben van. Ha soha nem ázott be a tető és eredetileg is minőségi anyagokkal, alapos ácsmunkát végeztek, akkor inkább fél évszázados házaknál bukkanhat elő a tetőgerendázat megerősítésének kérdése. Könnyen előfordulhat persze, hogy a tető szintjén is emelni kell és a födém is megerősítésre szorul.
  3. Feljáró: A következő lépés a belső kialakítás megtervezése és a felvezető lépcső megtervezése. Tágas és minél kényelmesebb feljáratot tervezzünk, utólag ugyanis nehéz komfortosabbá tenni mondjuk egy szűkre szabott vagy nagy belépési magassággal rendelkező lépcsőt.
  4. Szigetelés: A tetőterek többsége nyáron nagyon forró, télen pedig jellemzően hideg. Így a tervezés mellett a szigetelésen sem szabad spórolni, emellett megoldást kell találni a hűtésre-fűtésre egyaránt.
  5. Burkolás, vezetékek: Már a szigetelésnél is alapvető a tűzvédelem, de a burkolatok kiválasztásánál és a villanyvezetékek elhelyezésénél is nagyon nagy körültekintés szükséges. Inkább kétszeresen szigeteljük a kábeleket, csatlakozókat, minthogy a gyúlékony fa tetőszerkezet közelébe elektromos szikra kerüljön. A szigetelésnél a kőzetgyapot azért praktikus, mert olcsó, és ezer fok feletti hőmérsékletet is kibír. Felrakásánál azonban az apró szemcséi veszélyesek, nem árt tehát pormaszkban dolgozni. n

Forrás: juanreyes.co, cdn.decoist.com

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.