Forrás: Europress

Napelemet szeretnél? Így kezdj hozzá!

Legtöbbünkhöz már eljutottak Greta Thunberg szavai, és magunkba néztünk. Látván a környezetünk folyamatos pusztulását, feltettük a kérdést, hogy tudunk-e valamit igazán tenni annak érdekében, hogy megálljt parancsoljuk a fölöttünk Damoklész kardjaként lebegő ökológiai tragédiának. Szelektíven gyűjtjük a szemetet, minimálisra szorítjuk a műanyag vásárlását, ami mind nagyon üdvözlendő. De a saját életünket tekintve akkor tudunk igazán nagyot lépni ez ügyben, ha lecsatlakozunk a közösségi áramtermelésről, és a korlátlan mennyiségben rendelkezésünkre álló, a környezetet nem károsító erőforrásra, a napra kötjük rá a fogyasztásunkat. De mit is kell erről tudni?

Ennek legegyszerűbb módja az, hogy napelemmel szereljük fel a házunkat, és az energiafogyasztásunkat ebből fedezzük. Sokan nincsenek tisztában ennek gazdasági hasznaival. Nem szimplán csak olcsóbb lesz a háztartásunk fenntartása, de az áram mellett akár bevételt is termelhetünk. Az inverter berendezés a megtermelt egyenáramot váltóárammá alakítja, amit vissza tudunk táplálni az áramszolgáltató rendszerébe. Tulajdonképpen értékesítjük a termelésünket, felcserélődik az áram eladó és a vevő szerepe, és a villanyóránk mérése alapján elszámolja felénk a termelést a szolgáltató.

Ezekre kell figyelned

Az igazán jól működő és gazdaságos rendszer első lépése természetesen az, hogy megfelelően mérjük fel a telepítendő rendszer helyét, és a tetőnk adottságait. Figyelembe kell vennünk ehhez a tetőzet típusát, szerkezetét, az egybefüggő területek nagyságát, terhelhetőségét. Hogy igazán hatékony legyen a rendszerünk, meg kell vizsgálnunk a tető dőlésszögét, illetve természetesen a tájolását, ami alapjaiban határozza meg a legoptimálisabb termelést. Rengeteg útmutató és jó tanács található az interneten, de számos olyan céget is találhatunk, mely a gondos tervezés mellett a hatósági ügyintézést is átvállalja. Sajnos ez utóbbi a legnehezebb lépése a rendszer kiépítésének: míg a fizikai létesítés pár nap alatt megvan, a hatósági és közműszolgáltatói ügyintézés több hónapot (és persze) költséget is igénybe vesz. Az ősz hajszálak elkerülése érdekében jobb ezen ügyintézést értő kezekre bízni.

A legtöbb helyen ázsiai gyártmányú napelemeket tesznek fel a háztetőre. Ettől egyáltalán nem kell megijedni, régebben talán volt minőségi különbség a nyugati és keleti termékek között, azonban mára ez teljesen megfordult, főként a kínai termékek javára. A napelemeket tartó tartószerkezet (az egyedi tartó és színszerkezet a mozdíthatatlanságot biztosító kampókkal és csavarokkal) rozsdamentes acélból készülnek, hogy ellenálljanak az időjárás viszontagságainak, illetve biztosítsák a fix elhelyezést.

Az óracserét minden esetben az áramszolgáltató végzi, de az egyes szolgáltatók területén különböző az, hogy ezt milyen költség fejében teszik meg. Bizonyos teljesítményig azonban ingyenes az óracsere.

Sokan megijednek a rendszer kiépítésének költségeitől, azonban bizton állíthatjuk, hogy a napelem befektetés a jövőbe. Rengeteg számítás található az interneten, hogy hány év alatt térül meg a beruházásunk, de általánosságban elmondható, hogy a különböző lakossági támogatások is elősegítik a megtérülést, másrészt nagyjából 8-10 év alatt vissza kell hoznia az árát. És tekintsünk a jövőbe, nagy számban jönnek majd az otthoni hálózatról töltött elektromos autók, melyek tovább segítik a költségmegtakarítást.


Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.