Felesben – Egy budai, 80 nm-es földszint lakás

„Építészként évek óta örömmel foglalkozom kis alapterületű lakóterek kialakításával, így amikor egy kedves ügyfelem éppen az egyetemista gyermekei számára vásárolt lakást, engem kért fel a felújítási tervek elkészítésére, a kivitelezés lebonyolítására – meséli Zámbó Tímea a Zestilo – Belsőépítészet alapítója. Már a keresésben is részt vettem, melynek során kifejezetten teljes felújításra szoruló ingatlanra vadásztunk, hiszen az alacsonyabb vételár mellett előny, hogy a végeredmény a saját ízlésünket tükrözi. Az általunk kiválasztott 1950 előtt épült, földszinti ingatlant már évtizedek óta nem lakták, mikor megláttuk benne a lehetőséget. Az alaprajz lehetőséget adott saját ablakkal rendelkező, zöld udvarra néző nappali-hálótér, konyha-étkező tér, illetve vizesblokk kialakítására. A tervezés kellemes méretű, praktikus belső tereket eredményezett, szerencsés térkapcsolatokkal.

MŰSZAKI FELÚJÍTÁS

A felújítás közel 3 hónapig tartott, a tulajdonos 35 millió forintért vette az ingatlant 2018-ban, és megközelítőleg 7-7 millió forintot költött rá. Ez az összeg tartalmazza a tervezést, bontást, a gépészet, a vízés villamosvezetékek, illetve a külső nyílászárók cseréjét, az aljzat betonozását, új burkolatokat, beépített és mobil bútorokat, háztartási gépeket. Amit csak lehetett, igyekeztünk megőrizni a lakás eredeti karakteréből: a belső ajtókat és a faparkettát is felújítottuk. A felújítás során a beépülő anyagok kiválasztásánál a minőséget és a tartósságot tartottuk szem előtt. A falak nagyon rossz állapotban voltak, több helyen előfordult, hogy teljesen új falazatot kellett készítenünk. Továbbá annak eredményeképpen, hogy a régen felosztott, nagy alapterületű lakásokat ma több, kisebb lakásként használják, a lakáselválasztó falak csupán 12 cm vastagságúak voltak, így itt is feltétlenül szükségessé vált a hangszigetelés. Földszinti lakás lévén olyan feladatokra kifejezetten nagy figyelmet fordítottunk, mint a megfelelő levegőminőség biztosítása, vagy a jó és változatos megvilágítás lehetőségének kialakítása. Mindkét lakásban álmennyezetet készítettünk, ez megkönnyítette a gépészeti és a villanyszerelést is. Az álmennyezetbe süllyesztett LED lámpatesteken kívül magyar formatervező által készített függő lámpák biztosítják a barátságos fényviszonyokat.

A KONYHA ÉS KÖRNYÉKE

A berendezés kialakítása során a praktikusság volt a fő szempont, kerülve a túlzsúfoltság érzését. A konyhában a teljes falfelületen beépített, homogén megjelenésű bútor rejti el a háztartási gépeket, a vízmelegítőt és az egyéb szükséges gépészeti elemeket. A konyhabútor alsó és felső elemei között hidegburkolat helyett a munkapult anyagából készült a burkolat, amely esztétikus, de semleges felületet biztosít, nem mellesleg rendkívül könnyű tisztítani. A belső tér kialakításánál arra törekedtünk, hogy világos, szellős térérzetet biztosítsunk, nagy fehér felületekkel, néhány hangsúlyos, finoman textúrált felület megalkotásával. A funkcionális és esztétikai kialakításnál lényeges már az elején szem előtt tartani, hogy bár a diákévekre készült a lakás, elképzelhető, hogy később még évekig használja majd fiatal felnőttként is a tulajdonosa, így érdemes az enteriőrt könnyen átalakíthatóvá tenni.

A KIS TEREK BERENDEZÉSÉNÉL FONTOS:

• Könnyű átalakíthatóság;
• Kihúzható kanapéágy elhelyezése a térben;
• Szellősségérzet megteremtése;
• A dekortárgyak radikális minimalizálása.

NAGY TÉR KETTÉVÁLASZTÁSÁHOZ FONTOS:

• Amennyiben az alaprajzi elrendezés engedi, tehát mondjuk a lakások közös folyosóról/előtérből nyílnak, érdemes a gépészetet együtt kezelni, egy közös szekrényben elhelyezni a vízmelegítőt, a mérőórákat;
• Figyelni a megfelelő hangszigetelésre a lakások között;
• A vizesblokkokat érdemes egymáshoz minél közelebb kialakítani;
• Célszerű ugyanazokat a burkolatokat, bútorlapokat használni az egész alapterületen, így kevesebb lesz a veszteség;
• Kiemelten fontos a megfelelő szellőztetés megoldása (fürdőszoba, konyha esetében különösen!).

Galéria / 5 kép

Megnézem a galériát

A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2020/02-es számában jelent meg.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.