Környezetbarát ház
A dombház hallatán biztos neked is rögtön a Gyűrűk Ura című film hobbit házai jutnak eszedbe. De nem kell már olyan messzire utazni, hiszen hazai körülmények között is épülnek ilyenek. Ez az építkezés kiszámítható energiafelhasználást biztosít, ökológiai lábnyomunkat csökkenti, működtetése olcsó, hiszen télen meleg, nyáron hűvös. Mindezek úgy tudnak megvalósulni, ha az épület szerkezete és szigetelése nagyon pontosan tervezett, ha a napenergiát a saját szolgálatunkba állítjuk és hőcserélős szellőztetőrendszert alkalmazunk.
ÚJRAHASZNOSÍTVA
Itthoni körülmények között a dombházak körkörös, földbe süllyesztett építmények. A tetejük boltívekből és kupolákból áll. Hagyományosan értelmezett tetetőre itt ne gondolj, kb. 70 cm vastag föld fedi be a lakóteret, a „tetőre” növényeket ültetve az épület pár év alatt belesimul környezetébe, illetve a természetbe. Általában a központi kupola alatt van a közös lakótér, a nappali, a szobák pedig körkörösen helyezkednek el, így a Nap körbevilágítja az összes helyiséget. A fűtési idény jóval később kezdődik és jóval hamarabb ér véget. A dombház építésekor sok újrahasznosított anyag használható fel, akár a tartószerkezet is készülhet hulladék fából. Szigeteléshez nagyszerű a szalma, akár a padlózat alá, akár a tetőben. Persze, biztosan vannak olyan eszközeid is, aminek használatáról nem akarsz lemondani, mint például a zenehallgatás, a világítás, a számítógép használata. Ezekhez a napelemek tiszta és főként környezetbarát áramot termelnek, míg a vécézés komposzt- vagy biotoalettekkel oldható meg.
Keresd a megoldásokat!
Problémák helyett a megoldásokat keresd! Lehet, hogy egy ideig kihívás lesz a környezetbarát házad berendezése, de ha kreatív vagy, saját magad is megalkothatod! Helytakarékos megoldásokat, beépített polcokat, gipszkartonból leválasztott kuckókat magad is kreálhatsz. Sőt, építhetsz télikertet a házad elé, ahol a legjobb fényviszonyok várnak rád és növényeidre.
HAZAI VISZONYOK
Magyarországon az építési engedélyeket kiadó hatóság legtöbbször nincs felkészülve az ilyen típusú építkezésre, hiszen a szabályzatok szerint a beépítendő anyagoknak bizonyos minőségi előírásoknak meg kell felelniük, ez újrahasznosított anyagok esetén pedig nehézkes. Ne lepődj meg hát, ha olykor hónapokig kell várnod az engedélyekre. Kivitelezőkből sem sok van, akik erre vállalkoznának, vagy ha akad is néhány, nekik sok a megrendelésük. Többen emiatt nem is keresgélnek, hanem barátok segítségével maguk kezdenek dombházuk megépítésébe. Saját kivitelezésben már pár millió Ft körüli összegért juthatsz hozzá egy ilyenhez, egy extrább kivitelű pedig 5 millió fölött lehet a tiéd. n