A jó hír, hogy tudunk tenni ellene

Bejelentés nélküli lakók: a penészgombák

Tévedés azt hinni, hogy csak a régi, lelakott házak falain terjeszkednek szürkésfekete gombafoltok. Az ósdi otthonok hőszigetelése és nyílászárói mellett a penészgombák az új építésű lakásokat sem kímélik, amennyiben nincs lehetőség a természetes szellőztetésre, netán a falak rosszul szigeteltek. A túl gyorsan felhúzott téglaház gyakran nem tud teljesen kiszáradni, így a beköltözés után megmaradt magas páratartalom kedvezően hat arra, hogy a penészgombák megvessék lábukat a lakásban. Elsősorban a vizes helyiségekben bukkannak fel, mint társbérlők, de a konyhán és a fürdőszobán kívül érdemes a lakás többi részét is átvizsgálni. Gyanús lehet, ha az allergiaszezonon kívül is sokszor megfázásnak hitt tüsszögést, köhögést, orrfújás, szemkönnyezést tapasztalunk. Ezek a tünetek kifejezetten a penészgomba jelenlétére utalnak, és megfelelő kezelés hiányában, az elhúzódó panaszok következtében akár idült arcüreggyulladásba is torkollhatnak.

A penészgomba mikroszkóp alatt

A penészgomba mikroszkóp alatt

Ellenőrzési pontok a lakásban

A magas páratartalom mellett a penészgomba különösen kedveli a hűvös, sötét sarkokat, így mindenféleképp nézzünk körül a fürdőszobai mosdó alatti részen, a kád mellett, a konyhában a mosogató mögötti területeken, ajtók, ablakok mellett és a szobanövények cserepeiben. Hogy ha nincs is látható jele, attól még lehet magas a gombaspórák koncentrációja. Ilyenkor sokszor a ház szerkezetén belül telepednek meg a gombák, például a gipszkarton falak mögött vagy akár a tapéta alatt. A tapéta alatti penészesedésre gyakran csak egy-két folt, elszíneződés utal. Ügyelni kell a hangszigetelésre vagy az álmennyezetre, és főleg az északi falhoz állított ágyak, beépített szekrények, falvédők és képek rejthetnek gombatelepeket. A szőnyegekben megbújó spórákat a porszívózás képes a levegőbe repíteni, ahonnan könnyű szerrel kerülhetnek oda, ahol semmi dolguk nincs: a tüdőbe.

A falakon is kiüthet

A falakon is kiüthet

Tüneti kezelés és tartós megoldás

A penészgombák elterjedéséhez ideális, ha a levegő relatív páratartalma eléri a 70 százalékot. Ekkor szó szerint megeszik a festéket, tapétát, gyapjút, port vagy bármilyen tápanyagot, amelyet a falon találnak. Egy beázás vagy kiömlött folyadék is okozhat penészedést, amitől könnyen megszabadulhatunk, ha az érintett felületet hígított hypós oldattal tisztára töröljük. A penészölő lemosók hatása azonban csak pillanatnyi. Ha nem ismerjük a kiváltó okokat, pár hét múlva, de legkésőbb következő télen újra megjelenik a penész. Ha nem segít a tüneti kezelés, kérjünk szakszerű segítséget. A rossz szigetelés megjavításának egyáltalán ne vágjunk neki saját kezűleg, mert az utólag végzett belső szigetelés sajnos ugyanúgy a penészgombák megtelepedéséhez vezethet. Amit házilag és alapfokon tehetünk a megelőzés érdekében a képzett segítség érkeztéig, az az, hogy rendszeresen szellőztetünk. Ez a legegyszerűbb módja ugyanis annak, hogy a páratartalmat csökkentsük, a szennyezett levegőt pedig frissre cseréljük.

Szellőztessünk minél gyakrabban!

Szellőztessünk minél gyakrabban!

4 alapfokú óvintézkedés a penész ellen

  • Ügyeljünk a párás helyiségek szellőztetésére! Nyissunk ablakot vagy vezessünk be szellőztetőrendszert! Fürdés, főzés után engedjük ki a párát és a gőzt.
  • Minden használat után töröljük szárazra a kád, mosogató és a mosdó környékét.
  • A párás helyiségekben sötétítők és függönyök helyett használjunk inkább katedrálüveget. Ha sima üvegünk van, függöny helyett válasszunk felhúzható sötétítőt.
  • Cseréljünk le minden korhadt keretet, repedt ablaktáblát, és gondosan szigeteljük az ablakokat!
A fürdő ideális hely a penészgombák megtelepedésére

Klóros fehérítőszerrel tehetünk a penész ellen

Veszélyzónák és házi megoldások középfokon

1. Fürdőszoba
A penész elsősorban azokat a helyiségeket szereti, ahol alapvetően magasabb a páratartalom. A penészes zuhanyfüggönyt tegyük törölközőkkel együtt mosógépbe, és öntsünk a gépbe fél pohár mosószert, majd  fél pohár szódabikarbónát. Az első öblítéshez adjunk egy pohár ecetet. Ne centrifugázzuk, felakasztva szárítsuk meg.
Az ecet univerzális penészölő, bár az enyhébb fajtából, de olyan helyiségekben is használható, ahol nem tudunk szellőztetni. A vastag penészréteggel szemben hígítás nélküli ecetet használjunk, kisebb folthoz fele-fele arányban hígítsuk vízzel.
Ha a fugákban telepedett meg a penészgomba, egy alaposan átmosott szórófejes flakonba töltsünk egyenlő arányban klóros fehérítőszert és vizet, és ezt a keveréket permetezzük a fugára. Hagyjuk körülbelül 15 percig hatni, majd nagyon alaposan súroljuk le a fugákat kefével, végül öblítsük le. Ez akkor is hatásos módszer, ha a fugákat szeretnénk kifehéríteni.
Egy trükkel nemcsak eltüntethetjük, de hosszú időre távol is tarthatjuk a gombát a csempéről. Alaposan tisztítsuk meg a csempét vagy a zuhanyzó falát a szappanlerakódásoktól és a vízkőtől, majd egy rétegben vigyünk fel rá autóviaszt, és egy puha, száraz ruhával polírozzuk át a felületet. Ezt a viaszkezelést elegendő évente egyszer elvégezni, de vigyázzunk arra, hogy a kádra ne kerüljön belőle, mert ebben az esetben kádunk nagyon csúszós lesz.

2. Falak és a burkolatok
Ha a festetlen betont, burkolatköveket vagy stukkót támadta meg a penész, keverjünk össze egy pohár klóros fehérítőszert hét és fél liter vízzel. Az oldattal erősen dörzsöljük át a területet súrolókefével, majd öblítsük le. Ha valamelyik folt megmaradt, újra le kell súrolni hét és fél liter meleg vízben feloldott félpohárnyi mosószódával.
A festett felületekhez klórt használjunk: 14 pohár klórtartalmú fehérítőhöz adjunk két pohár vizet, kefével vigyük fel a penészes területre. Negyedóráig hagyjuk hatni, végül öblítsük le.

3. Textilek
A penész a szőnyegeken is kiüthet. Az aljukra időnként fújjunk szórófejes flakonból hígítatlan ecetet. Vagy áztassunk egy szivacsot fél pohár bórax és két pohár forró víz oldatába, ezt dörzsöljük be az érintett területen. Hagyjuk állni, amíg a folt el nem tűnik, aztán alaposan öblítsük le. Az érzékenyebb anyagokat két pohár bórax és két liter víz keverékével tisztítsuk. n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.