Nem biztos, hogy a konyhapultnak használ az ecet

3+1 dolog, amit soha ne tisztíts ecettel

A feljegyzések szerint az első ecetet szőlőmustból készítették időszámításunk előtt 3000-ben, bár van olyan nézet is, miszerint a Távol-Keleten készült rizsborból. Egy biztos, sokoldalúsága miatt már az ókori világban is igen közkedvelt volt. Népszerűsége persze máig sem csökkent gazdaságos és környezetkímélő házi tisztítószerként sem, ám soha nem szabad elfelejtenünk azt sem, hogy mivel vegyszer, érdemes vigyázni vele.

Többet árthat, mint használhat?

Környezetünkre odafigyelő világunkban egyre többen használják általános fertőtlenítésre és tisztításra baktérium- és gombaölő tulajdonsága miatt az igazán olcsónak számító ecetet, sőt sokan még a valóban tiszta ablakot is csak az ecetes pucolás után tudják elképzelni. Ugyanakkor kitűnő szagtalanító, szagsemlegesítő hatásáról is közismert, és a mosógép vagy épp a kávéfőző belsejének vízkőoldásához is hatékonyan bevethetjük.  Remekül beválik fehérítőként, vagy a makacs foltok eltávolítójaként is. Ám soha nem szabad elfelejteni használata során, hogy a konyhai ecet bár természetes szer, és csak egy hígított változata az ecetsavnak, mégis vegyszer – hiszen akármennyire hígított is, mégiscsak egyfajta sav – és így nem veszélytelen. Ezért alkalmazása közben mindig be kell tartani néhány szabályt, hogy ne ártson, csak használjon!

  • Szaga szúrós, párolgó gőzei irritálhatják az orrot, a szemet, a nyálkahártyákat, sőt a tüdőt is. Ezért van az, hogy ha sokat lélegzünk be belőle zárt helyen, annak torokfájás, köhögés, égő érzés, de akár még szédülés és légszomj is lehet a következménye. Ha pedig nagyobb mennyiségben érintkezik a bőrrel, úgy vörösséget, felmaródást és hólyagok kialakulását is okozhatja.
  • Bár csak kismértékben ugyan, de számolnunk kell azzal is, hogy mégiscsak lehet tűzveszélyes is az ecetsav. Ráadásul  39°C felett robbanásveszélyes gőz-levegő keverék keletkezhet belőle. Sőt, ugyanez igaz akkor is, ha erős oxidáló szerekkel vegyítjük.
  • Ecet közelében kerüljük a nyílt láng használatát, és figyeljünk arra, hogy sose melegítsük fel túlságosan. (A sütőn lerakódott zsír feloldására mindig csak 10 %-os ecetet melegítsünk a sütőrészben, és mindig hígítsuk azt fele-fele arányban vízzel, hogy elkerüljük a fullasztó, maró gőzök létrejöttét.)
  • Szaga miatt csak jól kiszellőztethető helyiséget tisztítsunk vele, ellenkező esetben ugyanis ugyanolyan hatása lehet, mint bármely egyéb erős vegyszernek.
  • Használata közben érdemes gumikesztyűt húzni, hogy az esetleges bőrirritációnak elejét vegyük.
  • Az sem árt, ha az ecettel megtisztított felületeket végül mindig alaposan leöblítjük tiszta vízzel.

Kivétel erősíti a szabályt

Szintén fontos észben tartanunk, hogy bár az ecet szinte mindenre jó, mégis, mint minden téren, itt is vannak kivételek. S hogy melyek azok, amelyeket jobb, ha meg sem kísérelünk ecettel tisztogatni? Íme, ezekből egy csokorra való!

1. Makacs foltok és a tojás
Egyes makacs foltok ellen hatástalan az ecet. Ilyen például a fű-, a tinta-, a vér- vagy a fagyifoltok. Ennek oka, hogy az ecet, savas kémhatása miatt, nem reagál ezekre a szennyeződésekre. Hasonló a helyzet a földre pottyant tojással is. Ilyenkor a savasság miatt csak még inkább folyóssá és kezelhetetlenné válik az eltüntetni vágyott tojás, amit így egyre nehezebb feltakarítani.
2. Gránit és márvány munkalapok, kő padlólap
Lehet, hogy nem is gondolnánk, de az ecet savja felsértheti ezeket a kényes felületeket. Amennyiben ilyen munkalapon dolgozunk, úgy a legjobb, ha ezeket a felületeket egyszerűen csak langyos, enyhén mosogatószeres vízzel átdörzsöljük. A gránit és márvány mellett az egyéb természetes kőlapok sem szeretik az ecetet, ahogy az egyéb savas tisztítószereket sem. A kőlapok esetében a legjobb megoldást csak a kifejezetten kőlapokra kifejlesztett tisztítószer jelenti.
3. Parketta
Természetesen nem mindegy, milyen a parkettánk, ezért itt sem árt mérlegelnünk. Ha új, légmentesen lezárt keményfa parkettánk van ugyanis, akkor annak még akár kifejezetten jót is tehet az ecet és víz elegye. Ugyanakkor a lehető legrosszabbat tesszük akkor, ha egy sérült, már kopott parkettát akarunk ecettel széppé varázsolni. Azt ugyanis inkább csak tovább károsíthatjuk. Épp ezért, ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy meglévő parkettánknak jót tesz-e az ecetes tisztítás, vagy sem, ahogy a hajfestés előtt, úgy ebben az esetben is tegyünk egy próbát. Fogjuk az ecetes vizet és egy kevésbé feltűnő helyen, mint amilyen a szekrény alatti rész vagy a sarok, próbáljuk ki egy kis felületen.
+1. Vasaló
Ellentétben a kávéfőzővel, a vasalóba tilos ecetet önteni! Ezzel ugyanis károsíthatjuk a szerkezet egyes részeit. Épp ezért inkább igyekezzünk megelőzni az eltömődést, mindig ürítsük ki vasalónkból a vizet és minden esetben kövessük a gyártó tanácsait, akkor nem lesz baj. n

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.