A kerti tó mindig illeszkedjen kertünk stílusához!

Miért jó a kerti tó?

Kerti tó költsége

 Építés

Egy 15 négyzetméteres, 60-80 centiméter mély kerti tó 100-200 ezer Ft-ból kivitelezhető.

  • Előre gyártott medence 7-40 ezer Ft vagy fólia, vastagságtól függően négyzetméterenként 440-1100 Ft-ba kerül.
  • A szökőkutas vízpumpa ára,mely az állandó víz mozgatásáról gondoskodik, 15 ezer forinttól indul. Esetleg választhatjuk a tószivattyút, melynek ára 30-40 ezer Ft-nál kezdődik.

Élővilág telepítése

  • A tavirózsa darabja 3500 Ft, kollekcióban vásárolva 12600 Ft, az apró gyékény 750 Ft, a mocsári gólyahír 850 Ft, míg a halak ára 200 Ft-tól egészen 5000 Ft-ig terjed.

Fenntartás

  • A tószivattyú teljesítményfelvétele 70W/h, ami 0,07 kW/h. Ha egy évben 200 napon keresztül a nap 24 órájában használjuk, vagyis 4800 órát megy, akkor ezzel 336 kW áramot fogyaszt. Átlag 50 Ft/kW árakkal számolva ez 16 800 forintot jelent éves, 1400 forintot havi szinten.
  • A tó ápolásához vásárolhatunk porszívót 60-100 ezer Ft-ért vagy tóápoló szereket 2500-8000 Ft-ért.

A kerti tó mindig tiszta, az iszaposodás, rothadás elkerülése érdekében a víz gyakran cserélendő. Hasznos, ha abban halak úszkálnak, mert a mesterséges víz általuk válik élővé, természetessé. A keleti felfogás szerint a tó méretének összhangban kell lennie a ház és a telek adottságaival, közel kell helyezkednie a lakótérhez. Persze ebben is meg kell találni a mértéket. Ha túl közel van vagy aránytalanul nagy, a chi felerősödik és ártani fog, ahelyett, hogy támogatna.

Tervek

Akár a feng shui útmutatása, akár az aktuális, nyugati trend, akár saját elképzeléseink alapján haladunk, mielőtt belevágunk, készítsünk részletes tervet. Ha kertünkbe utólag szeretnénk tavat létrehozni, annak illeszkednie kell a kert stílusához. A szabályos formájú medence vagy a szabálytalan formájú, de természetes víztükör benyomását keltő kerti tó kiválasztása után azt kell eldöntenünk, központi szerepet szánunk-e neki. Megépíthetjük úgy is, hogy a terasz részeként funkcionál, de a kert távolabbi részébe is tehetjük önálló motívumként. Fontos tudni, hogy minél mélyebb és nagyobb, annál könnyebben alakul ki benne a természetes egyensúly. Az arányokra tényleg érdemes ügyelni: kisméretű kertben a túl nagy tó mesterséges hatást kelthet, míg a túl kicsi elveszhet a növényzet között. Végül gondoljunk bele, milyen kiegészítő motívumokat tervezünk köré: szökőkút, kisebb patak, vízesés, híd, sziget, világítás. Ezek ugyanis módosíthatják az esztétikai összhatást. Arról nem beszélve, hogy némelyik működtetéséhez az elektromos kiépítést is biztosítani kell.

Anyagok

Az építési terv egyik fontos eleme, hogy milyen anyagot használunk a tó lerakásához. A leggyakoribb a fólia, mely jó alapot ad a természetes forma kialakításához. A hagyományos polietilén fólia alkalmas a tó medrének kibélelésére, de több rétegben terítve sérülékeny, nem javítható, és az UV-sugárzást sem bírja. A PVC-fólia már jobb választás, hisz élettartama közel tíz év, de a napsugárzásnak ez az anyag sem tud ellenállni hosszan. Ebből a szempontból a legjobb a szintetikus gumiból készült fólia, mely könnyen javítható, rugalmasságát évtizedekig megtartja. Mivel forrasztható, több darab összeolvasztásával bármilyen forma kialakítható belőle. Jól ellenáll a napsugárzásnak és hidegben is rugalmas. Egyetlen hátránya, hogy könnyen sérül.

Az előre gyártott medence mostanában kezd népszerűvé válni. Általában erős műanyagból vagy a drágább fajta, üvegszál erősítésű műgyantából készül. Élettartama minőségétől függően akár 10-30 év is lehet. Előnye, hogy ellenáll a sérüléseknek, viszont formája adott, így a későbbiekben sem tudunk változtatni rajta. Jelenleg csak kisebb méretekben kapható, ezek mélysége azonban nem mindig megfelelő a növények és állatok telepítéséhez.

A betonmedence vásárlásával szó szerint követjük a hagyományokat. Régebben ugyanis csak betonból készítettek kerti tavakat. Az új, szintetikus anyagok megjelenésével háttérbe szorult a beton, manapság kizárólag szabályos formájú díszmedencéket készítenek belőle. Előnyük, hogy rendkívül tartósak, jól ellenállnak a talaj kisebb-nagyobb megcsúszásának, nem sérülékenyek, akár meredek partok is kialakíthatók belőle. Hátrányuk viszont, hogy mésztartalmuk mérgező a halakra, közvetlenül nem érintkezhetnek a tó vizével.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tavacskánk köré virágokat is ültethetünk

Vízi világ

Már a meder kialakításánál figyelembe kell vennünk, milyen tópartot szeretnénk. Szakértők szerint a legjobb megoldás a kavicsos part, mert megfelelő életteret biztosít kisebb vízi állatoknak, de akár növényeket is ültethetünk bele. A sziklás part is remek megoldás, viszont vigyáznunk kell, hogy a sziklák ne okozzanak sérülést a fóliában vagy az előre gyártott medencében. A fából kialakított part esetében a facölöpöket olyan anyaggal kell kezelni, mely nem ártalmas a tó élővilágára, ugyanakkor védi a fát a rothadás ellen. Ha kőlapokkal akarjuk megoldani a part kialakítását, a talajnak olyan erősnek kell lennie, hogy a kő súlyán kívül bírja az olyan további terhelést is, mint amikor valaki végigsétál a tóparton. A gyeptégla part természetes hatást kelt, de a föld könnyen bevizesedhet és eliszaposodhat. Nem egyszerű, miként az sem, milyen növényeket és állatokat telepítsünk bele. Mindegyik növény más vízmélységet kedvel, ezért alakítsunk ki két-három ültető padot. Az ültetéssel azonban várjunk, amíg a klór az oxigénnel érintkezve kicsapódik a tóba töltött csapvízből. Pár nappal utána célszerű a halakat is betelepíteni. A sok odafigyelés azonban ne szegje kedvünket. Egy jól megtervezett és megépített kerti tó fenntartása nem jár több munkával, mint egy vele azonos területű virágoskert gondozása. n

21

Már a tervezésnél tudnunk kell, milyen növényeket és állatokat telepítünk a tóba

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.