Bármilyen fajta rózsád is legyen a kertben, biztosan van “alvó fázisa”, amikor megáll a növekedésben, és lelassul az anyagcseréje. Nézzük, mi mindenre van szüksége a növénynek ahhoz, hogy ebben az időszakban a téli hideg ne tehessen benne kárt.
1. Körülbelül 8 héttel az első fagyok előtt kezd el lemetszeni az elszáradt rózsafejeket! Onnan tudod, hogy ez lassan időszerűvé válik, hogy látod, a rózsabokor növekedése lelassult, nem hoz már új bimbókat, helyette inkább magokat nevel.
2. A fagy beköszönte előtt hat héttel adj utoljára tápoldatot a növény körüli földhöz. A frissen hozott rózsafejek nagyon érzékenyek a hidegre, ezért inkább az a cél, hogy lelassítsuk a növény fejlődését. A jó időben hozzáadott tápoldat viszont segít a rózsának egy kicsit megerősödni a téli időjárás viszontagságaival szemben.
3. Amint megérkeztek az első fagyok, metszd vissza a magasabb rózsavesszőket, mielőtt a szél tördeli le őket. Emellett a keresztbe nőtt vesszőket és kisebb ágakat is vágd le a bokrokról, mert ezek egymásban is kárt tehetnek a keményebb időjárásban.
A futó rózsát soha ne vágjuk vissza. Ehelyett inkább kössük össze a vesszőket, és zsákvászon anyaggal vonjuk be, vagy burkoljuk be szalmával. Vagy azt is csinálhatjuk, hogy óvatosan lebontjuk őket arról a felületről, melyen felfele futnak, és télre lefektetjük a rózsavesszőket a földre. Ez esetben talajtakaróval mindenképp fedjük be a növényt, mert a talaj közelében jobban ki van téve a fagy veszélyeinek, mint magasabban.
4. Távolíts el a bokorról minden sérült levelet – különösen a fekete foltos részeket. Utóbbi ugyanis gombás fertőzésre utal, ami könnyen átvészeli a telet, és tavasszal újra megbetegítheti a növényt.
5. Gereblyézz el a rózsatő kérnyékéről minden lehullott levelet, mert ezek is terjeszthetik a gombás fertőzést. Ha betegség nyomait látod a növényen, a leveleit semmi esetre se komposztáld, mert ez is magában hordozza a felülfertőzés veszélyét.
6. Az első kemény fagy után öntözd meg alaposan a rózsát, mert valószínűleg ez lesz az utolsó nagyobb vízmennyiség, ami eljut a gyökereihez a talaj befagyása előtt.
7. 2-3 réteg komposzttal takard be jól a növény gyökere körüli talajt. Ez egyrészt segít javítani a termőföld minőségét, másrészt tompítja a hőmérséklet ingadozásából eredő megpróbáltatásokat.