Forrás: Getty

Az 5 leggyakoribb kertészkedési hiba

Túl sok trágya, túl kevés víz, rossz ültetési hely… Minden növénynek megvannak a saját szükségletei, melyeket szem előtt kell tartanunk azért, hogy szépek és egészségesek legyenek. Kertészkedés során azonban számos olyan hibát tudunk elkövetni, melyek következtében akár komoly károkat is okozhatunk a növényekben. Ennek megelőzésére utánajártunk a leggyakoribb hibáknak.

1. hiba: Túl sok, vagy túl kevés víz

A növényeknek szükségük van vízre, azonban nem mindegy annak mennyisége. Mivel a virágok, a bokrok, és a fák a legtöbb tápanyagot a vízen keresztül veszik fel, rendkívül fontos, hogy hozzájussanak a számukra megfelelő mennyiséghez. Amennyiben ez nem történik meg, akkor nem fognak megnőni, de akár teljesen el is száradhatnak. Annak érdekében, hogy ne hibázzunk locsolás során, az alábbiakra kell figyelnünk:

  • Ha a növény gyökerei már a vízben állnak, akkor azok gyorsan elrohadhatnak, így a cserepes növények esetén fokozottan figyeljünk arra, hogy el tudjon folyni a víz, vagy egyszerűen távolítsuk el a felesleget.
  • Soha ne locsoljunk délben, erős napsütésben, ugyanis ekkor már a földfelszínen elpárolog a víz. A legjobb, ha a kora reggeli órákban vagy estefelé öntözünk.
  • Locsolás következtében mindig figyeljünk arra, hogy ne mossuk ki a földet. Minden esetben óvatosan öntözzünk!

2. hiba: Zsúfoltság

Viszonylag gyakori hiba, hogy ültetéskor nem vesszük figyelembe, hogy a jelenleg pici növény egyszer megnő, így több helyre lesz szüksége. Épp ezért fontos, hogy ezt mindig szem előtt tartsuk, ellenkező esetben túlzsúfolt lesz a kertünk, ami a növényeknek sem tesz jót, továbbá nem is szép látvány.

3. hiba: Túl korai kiültetés

Minden évben fennáll a késői fagy veszélye, ami egyes növényeket végérvényesen tönkretesz. Tehát, soha ne hamarkodjuk el a kiültetést! Általánosságban elmondható, hogy május 15., azaz a fagyos szentek után, már ritkán vannak komoly fagyok, így ekkortól nekiláthatunk az ültetésnek.

4. hiba: Nem megfelelő helyszín

Az emberekhez hasonlóan a növényeknek is eltérő az igényük, így van, amely imádja a napsütést, és van, amelyik csak árnyékban tud megmaradni. Ültetéskor erre fokozottan figyeljünk, ellenkező esetben hamar elpusztul a növényünk.

5. hiba: Túl sok vagy nem megfelelő trágya

Sárgulnak a levelek, vagy egyszerűen nem nőnek új hajtások? Ilyen problémák láttán sokan azonnal trágyázni kezdenek, és úgy gondolják, hogy minél többet szórnak a növény alá, annál előbb jön helyre. Ez azonban nagy hiba, ugyanis a virágföld a legtöbb esetben elegendő tápanyagot tartalmaz, ami az első időszakban bőven elegendő. Ha mindenáron szeretnénk trágyázni, akkor inkább egy kevésbé intenzív készítményt válasszunk, és pontosan olvassuk el a használati útmutatót.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.