Forrás: Europress

Ablakcsere panelban - Minden, amit a témában tudni érdemes

A nyílászárók – azon belül is az ablakok cseréje – egy nagy volumenű felújítási feladat, mely több folyamatból áll. Most össze is foglaljuk ennek részleteit.

A felújítást előzze meg egy alapos “piackutatás”, ahol minden minket érdeklő részletet megkérdezhetünk a kivitelezőktől, és ez alapján összerakhatjuk a projektre szánt költségkeretünket.
Az anyagiak meghatározása után a szakember segítségével kiválaszthatod a számodra megfelelő ablakot. Népszerűek a szabványméretű műanyagablakok, melyek áruk és gyors elérhetőségük miatt az első számú kedvencnek számítanak. De ha valami egyedire vágysz, akkor gondolkodhatsz fából készült, egyedi nyílászárón is, ám ennek emelt költségével mindenképp kalkulálj.

Hogyan tovább?

Ha megvan a szakember és az ablak, akkor a következő lépés a dátum meghatározása. A nagy napon sok esetben először csak a szerelők jönnek meg, és az ablakot egy másik teherautó hozza. Ettől nem kell megijedni, ha így van, ez egy bevett eljárás sok cég esetében.

A lepakolás és felhordás után jön a bontás folyamata. Ebben a fázisban leszedik a régi ablakok szárnyait, amit a megbeszélt helyre félreraknak a munka befejezéséig. A következő lépésben kibontják a régi tokot a falból. Ennek menete, hogy átvágják a tokot egy speciális géppel és pajszerral kifeszítik a helyéről. Ez a leggyorsabb és leghatékonyabb módszer a régi ablaktok eltávolítására. Nem mellesleg ez a legnagyobb kosszal járó munkafolyamat is, melyre érdemes előre felkészülni. Ezután ki kell takarítani az ablak nyílást, és készen is állnak a beépítésre.

A beépítésnél először becsavarozzák az ablaktokot a falba, majd a fal és a tok közötti részt kifújják PUR habbal. Ekkor még csak a keret van a nyílásban, az ablakszárnyakat csak a PUR hab megszáradása és a felesleges hab levágása után rakják fel. Ekkor kerül fel a külső és a belső párkány, legutoljára pedig a külső és a belső takaróléceket ragasztják fel, ami elfedi az új ablak és a fal közötti rést, ahova a PUR hab került. 

Ha van redőny, reluxa, vagy szúnyogháló azokat ekkor szerelik fel utoljára, mikor már minden más elkészült. 

A keletkezett szemetet végül a mesterek összeszedik és elszállítják. Szerencsére a panellakásokban végzett ablakcsere esetén nem keletkezik törmelék, sitt, mivel a beton falakon nincs vastag vakolat, ami le tudna esni. Jó hír az is, hogy egy panellakásban általában maximum 1 munkanap alatt végeznek a ablakcserével.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.