Forrás: Getty
Mitől olyan piszkosak a zoknik?
A legtöbben biztos azt gondolják, hogy a zokni külső felülete a legpiszkosabb, mert amikor otthon járkálsz benne papucs nélkül, összegyűlik rajta minden, ami a földön van – morzsa, poratkák, baktériumok és más kevésbé kellemes dolgok.
Egy brit cég megvizsgálta az egész nap viselt zoknikat, és arra jutott, hogy a zoknik valószínűleg piszkosabbak, mint a távirányító (és már a távirányító is 20-szor piszkosabb, mint a WC). A másik eredményük pedig: a zoknik belseje is legalább olyan koszos, köszönhetően a lábainkon lévő 250 000 izzadságmirigynek, valamint azoknak a bőrsejteknek, amelyeket a lábunkról naponta ledörzsölünk. Az izzadság ráadásul segíthet a baktériumoknak és gombáknak elszaporodni a zoknikon – ez nemcsak kellemetlen szagokhoz, de lábgombához és más gyakori lábbetegségekhez is vezethet.
Miért érdemes fordítva mosni a zoknikat?
Tehát a zoknik mindkét oldala potenciálisan eléggé szennyezett – de melyik oldalát kell kifelé fordítani a mosáshoz? A belső felület tűnik a jobb választásnak, mivel ez az, ami egész nap a bőröddel érintkezik, és a legtöbb szagot (valamint az összes elhalt bőrsejtet) „felfogja”.
Ha tehát kifordítod a zoknit mosás előtt, azzal biztosíthatod, hogy a mosószer az anyag legfontosabb részeit közvetlenül érintse, és segít kimosni belőle az szagot okozó baktériumokat és más veszélyes mikrobákat.
Mindez továbbá segíthet csökkenteni a textil külső felületét érő súrlódást,
megőrizve ezzel a zoknin lévő mintákat vagy színeket.