Forrás: Europress

Építtetsz? Ezt a 7 dolgot kérdezd meg, mielőtt belevágsz!

Kezdjük a legfontosabbal: ha egy építési vállalkozót bízunk meg a feladattal, az megannyi kisebb-nagyobb problémától és időgyilkos elintéznivalótól ment meg minket. Értékes kapcsolatai, jól bejáratott ügyintézési rendje és a fiókban fekvő megannyi kész terve mind sokat ér nekünk a lakásépítés során. Viszont ha nem vagyunk elég alaposak, rá is fizethetünk. Ezért érdemes mindent tisztázni előre, még mielőtt aláírjuk a szerződést, hogy biztosan olyan otthon kulcsát kapjuk meg, amilyet eredetileg elképzeltünk magunknak.

1. Mennyire személyre szabható?

Az építési vállalkozók az esetek többségében kész tervek alapján dolgoznak. Ebből pedig van nekik több tucatnyi, így ha szeretnéd megspórolni a tervező költségét, meghatározott árkategórián belül van választási lehetőséged. De ilyen esetben az utolsó részletig tisztázzátok, hogy hol húzódnak a határok. Például az adott költségkeretbe milyen kategóriájú csempe és járólap fér bele? Ha műanyag ablakok helyett fa nyílászárókat szeretnétek, az mennyit módosít a kivitelezési költségeken? Vagy a laminált padló helyett van-e lehetőség hajópadlót kérni?

2. Mi van az árban?

Elkészült lakások képeibe könnyen beleszeret az ember, és már látja is maga előtt, ahogy a saját szép konyhájában sürgölődik. De ne hagyd magad elcsábítani! Attól még, hogy a modell otthon teljesen berendezett – szekrénysorral, konyhai nagy gépekkel és világító testekkel – nem biztos, hogy a ti szerződésetek is tartalmazza ezeket. Kérdezzetek rá!

3.  Vannak jó referenciái?

Ha szeretnél többet megtudni az építési vállalkozóról, akit tervezel megbízni, keress meg olyanokat, akik kapcsolatban álltak vele korábban. Ők első kézből tudnak nektek mesélni arról, milyen együtt dolgozni a szakemberrel és csapatával. Mennyire készségesek, hogy viszonyulnak a határidőkhöz, és hogy reagálnak a problémákra vagy változtatási igényekre. Ha a vállalkozó vonakodik referenciát adni magáról, akkor gyulladjon ki a piros lámpa a fejetekben!

4. Mi az átlagos kivitelezési idő?

A lakásépítés nem egzakt tudomány. Számos tényező befolyásolja az időjárástól, az engedélyezési eljárásokon át az anyagbeszerzés sikerességéig. Ennek ellenére egy megbízható vállalkozó hozzávetőlegesen meg tudja becsülni azt, hogy – minden tényezőt figyelembe véve – hogyan néznének ki a kivitelezés főbb szakaszai, és mikor vehetitek át a kulcsokat. Az alapozástól a falfestésig kérjetek mindenre egy hozzávetőleges ütemezést, amihez mindenki tudja tartani magát.

5. Hogyan kezeli a bonyodalmakat?

Mert azok bizony minden építkezésnél vannak. Ezért is fontos, hogy olyan szakembert válasszatok életetek egyik legnagyobb projektje mellé, akivel tudtok kommunikálni. Neked, mint megbízónak, különösen fontos a kristálytiszta beszéd és őszinteség, ezért igyekezz minél többet megtudni az adott cégről ilyen tekintetben.

6. Milyen garanciák vannak?

Az építtetett otthonokra jellemzően meghatározott ideig jár garancia. Egy kellően jó jótállási rendszer kiterjed a vízvezeték rendszerre, az elektromos hálózatra és a fűtésre legalább két évre, a festésre és külső színezésre pedig egy évre. Kérd számon ezeket!

7. Mit történik, ha meggondoljátok magatokat?

Előfordulhat, hogy megváltoznak a körülmények körülöttetek, és vissza kell lépnetek a megbízástól. Az ilyen eseteket is tisztázzátok előre! A legtöbb esetben egy meghatározott összeg befizetésével indulnak csak el a munkálatok. Kérdezzetek rá, hogy ennek mekkora része jár vissza az eltelt napok függvényében. Az a legjobb, ha a vállalkozónak vannak írásban rögzített elvei az ilyen helyzetekre, mert akkor van mihez tartanotok magatokat.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.